Aktualności PAP Samorząd

Konkurs plastyczny "Drapieżne oblicza Ziemi"

Zapraszamy uczniów klas IV, V i VI szkół podstawowych do wzięcia udziału w konkursie plastycznym.
Konkurs obejmie obszar całej Polski podzielonej na siedem regionów. Półfinały rozegrane zostaną w obrębie poszczególnych regionów. Zwycięzcy półfinałów rywalizować będą w trakcie finału ogólnopolskiego o I NAGRODĘ XIV EDYCJI KONKURSU. Równolegle konkurs plastyczny organizowany jest na Litwie. W III etapie konkursu – finale polsko-Litewskim wezmą udział zwycięskie prace z finału ogólnopolskiego i litewskiego.

Szczegółowe informacje na stronie http://geoportal.pgi.gov.pl/portal/page/portal/muzeum/konkurs

24 grudnia 1968 r. – to właśnie w tym dniu mogliśmy po raz pierwszy zobaczyć Ziemię w całej swojej okazałości. Jej zdjęcia wykonali amerykańscy astronauci – załoga statku Apollo 8. Widać na nich piękną i spokojną „błękitną planetę”... Choć określenie to zakorzeniło się dość mocno w naszej świadomości, musimy pamiętać, że Ziemia miała w przeszłości i ma również obecnie jeszcze jedno, zgoła odmienne oblicze – drapieżne!
W jej długiej historii huk wybuchających wulkanów, syk potoków gorącej lawy, łoskot zapadających się połaci skorupy ziemskiej, czy też ryk potężnych burz i huraganów nie był niczym nadzwyczajnym. Tak rodziła się Ziemia – początkowo dzika i niegościnna, a potężne siły natury drzemiące w jej wnętrzu do dziś przypominają nam o swojej obecności – trzęsienia ziemi, fale tsunami, wulkanizm, osuwiska. Z czasem na Ziemi pojawiło się życie. Wody, powietrze i lądy stały się domem wielu zapomnianych obecnie gatunków zwierząt. Niektóre z nich osiągnęły gigantyczne rozmiary i tylko z tej choćby przyczyny nadano im po milionach lat groźnie brzmiącą nazwę – dinozaury, czyli „straszne jaszczury”.
Wszystkich uczestników konkursu prosimy o przedstawienie jednego, wybranego przez siebie „drapieżnego oblicza Ziemi” z jej przeszłości geologicznej. Postarajcie się utrwalić na obrazku większe i mniejsze dramaty, polowania i ucieczki, a także naturalne katastrofy, które wbrew pozorom miały duże znaczenie w kształtowaniu powierzchni naszej planety oraz wpływały na losy jej mieszkańców. Powodzenia!

Załącznik do kunkursu

Dzisiaj jest: 26 Listopad 2014 Imieniny: Konrad, Leonard, Sylwester

Zmiana ustawy śmieciowej

odpady2013

Biuletyn Informacji PublicznejePUAP
ITV Daleszyce

 

Kalendarz Wydarzeń

Pogoda

Light Snow

1°C

Daleszyce

Light Snow

Humidity: 93%

Wind: 11.27 km/h

  • 26 Nov 2014

    Cloudy 3°C -1°C

  • 27 Nov 2014

    AM Clouds/PM Sun 1°C -4°C

Statystyki odwiedzin

10112831

Linki

geoportal-kielce

tpzd logo

Gimnazjum logo

GRUNWALD

ind1 3

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

HOTSPOT NA RYNKU


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego