Aktualności PAP Samorząd

Lekcje przyrody na najwyższym poziomie. W Daleszycach i Sukowie uczniowie dostaną nowoczesny sprzęt do badania środowiska

pracowniaNa tych lekcjach na pewno nikt nie będzie się nudził: kilkuset uczniów z Daleszyc i Sukowa w nowym roku szkolnym ruszy w teren z lupą i zestawem badawczym, by osobiście sprawdzić kondycję matki natury. W obu miejscowościach realizowany będzie projekt pn. „Pracownia edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej”. Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński oraz skarbnik gminy Jadwiga Głozowska podpisali umowę na dofinansowanie zadań z z-cą prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, Markiem Gosem.

W myśl umowy sale lekcyjne w podstawówkach zostaną wyposażone w imponujące zestawy pomocy dydaktycznych; w pracowniach znajdą się m.in. narzędzia laboratoryjne, modele do skupiania energii słonecznej, modele turbiny wodnej, ogniwa wodorowe i fotowoltaiczne, stacje pogody, mierniki promieniowania UV, zestawy do badania stanu środowiska, a także gry, puzzle i filmy przyrodnicze. Pracownie mają służyć badaniu różnych elementów środowiska: powietrza i energii odnawialnej, wód, gleb i powierzchni ziemi. Uczniowie będą prowadzić obserwacje, badania i pomiary przyrodnicze.

Dzięki nowoczesnym pomocom naukowym, ale i praktycznemu podejściu do nauki dzieci lepiej poznają prawa rządzące przyrodą i wpływ człowieka na środowisko. Będą badać stopień zanieczyszczenia powietrza czy jakość wody podczas zajęć terenowych, w harmonogramie działań opartych o pracownie jest np. wycieczka do działającej w Sukowie elektrowni wodnej czy oczyszczalni ścieków w Marzyszu. Uczniowie założą uprawy roślin i zbadają wpływ zanieczyszczeń na rozwój nasion. Zimą też nie spędzą wszystkich zajęć w ławce, w planach jest np. obserwacja tropów zwierząt i pomoc bezdomnym czworonogom. Ważnym elementem projektu będzie nauka recyklingu, przewidziano rajd rowerowy i sadzenie drzew z okazji Dnia Ziemi.

W doposażonych pracowniach mają być prowadzone zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne, zachęcające do aktywnego spędzania czasu i rozwijające uzdolnienia. W ramach zadania w każdej szkole zostanie przeszkolonych po dwóch nauczycieli. Projekt przewiduje też angażowanie w edukację ekologiczną społeczności lokalnej np. podczas happeningów: w Sukowie pn. „Chcemy oddychać czystym powietrzem”, w Daleszycach będzie to „Zielony marsz”. Z lekcji w Daleszycach skorzysta 276-ciu uczniów, w Sukowie 120-tu, dodatkowo po 30-tu w ramach zajęć pozalekcyjnych.

Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w kwocie po 20tys. zł na każdą szkołę, gmina Daleszyce przeznaczy na ten cel 10tys. zł. Pracownie mają zostać wyposażone do końca sierpnia tego roku, zadanie będzie realizowane od września przez cały rok szkolny.


Dzisiaj jest: 21 października 2017 Imieniny: Urszuli, Celiny, Hilarego

odpady2013

asf-alarm

Odnawialne Źródła Energii (OZE)

oze

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

Stacja Meteorologiczna przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach

pogoda-gimnazjum

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Pogoda Daleszyce z serwisu

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

tpzd logo

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Statystyki odwiedzin

10949963