Aktualności PAP Samorząd

W Marzyszu wybrzmiały stare kołysanki

O wychowaniu dzieci w czasach naszych babć i mam, o tym jak radzono sobie dawniej z chorobami, o technice wykonywania lalek ze szmatek i sitowia, o „polowych” kołyskach, odczynianiu uroków i ludowych przesądach – telewizyjnym gwiazdom opowiadały gospodynie z Marzysza.

Ekipa Telewizji Polskiej pojawiła się w Marzyszu, realizując kolejną część programu dokumentalnego „Nienasyceni”, w którym para aktorów: Emilia Komarnicka i Redbad Klijnstra podróżują po Polsce i poznają animatorów kultury, ludzi z pasją. W Świętokrzyskim towarzyszyła im Iwona Furmańczyk, prezes Fundacji Korzenie, która dokumentuje zapomniane melodie i piosenki, wykonywane na świętokrzyskiej wsi. Prace nad swoim nowym projektem rozpoczęła w Marzyszu, gdzie usłyszała przepięknie wykonane stare kołysanki. Z wizytą u ludowych śpiewaczek pojawił się także Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński.

Iwona Furmańczyk od 10 lat prowadzi w Krakowie Fundację Korzenie. Jest też inicjatorką odtworzenia tradycyjnego zakończenia karnawału - Kusoków Świętokrzyskich. Obecnie pracuje nad kolejnym projektem, poświęconym tradycjom muzycznym regionu Gór Świętokrzyskich, szukając zapomnianych już, a niegdyś śpiewanych kołysanek. Ekipa telewizyjna towarzyszyła jej w spotkaniu z pamiętającymi kołysanki śpiewaczkami ludowymi: Marianną Śmiłowską, Teresą Klimaczak, Jadwigą Młynarczyk i Marianną Komorowską z Marzysza.

- Celem projektu jest nie tylko zebranie niemal zupełnie zapomnianych, tradycyjnych pieśni kołyskowych, ale również zachęcenie do ich śpiewania oraz zwrócenie uwagi na znaczenie tej formy komunikacji z najmłodszymi. Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się wydać płytę i podzielić się z Państwem pięknymi świętokrzyskimi kołysankami." - mówi Iwona Furmańczyk.

Cykl dokumentalny „Nienasyceni” emitowany jest od 19 czerwca w każdą niedzielę o godzinie 15.00 na antenie TVP Kultura i ma największą oglądalność spośród dotychczasowych programów publicystycznych, ukazujących się w tej stacji.

Odcinek nakręcony w Marzyszu widzowie obejrzą w sierpniu. O dokładnej dacie emisji będziemy informować na stronie internetowej Miasta i Gminy Daleszyce.

Więcej zdjęć na stronie Radia Kielce - http://www.radio.kielce.pl/pl/post-58306

O działalności Fundacji i wspomnianym projekcie więcej informacji na stronie Radia Kielce:
http://www.radio.kielce.pl/pl/post-58320

https://pl-pl.facebook.com/fundacja.korzenie/
http://centruminformacji.tvp.pl/26193901/nienasyceni-w-tvp-kultura


Dzisiaj jest: 22 listopada 2017 Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan

odpady2013

jpk vat x

Odnawialne Źródła Energii (OZE)

oze

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

Stacja Meteorologiczna przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach

pogoda-gimnazjum

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Pogoda Daleszyce z serwisu

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

tpzd logo

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Statystyki odwiedzin

10980100