Aktualności PAP Samorząd

Ostatni klaps w Niwach. Skończył się „daleszycki” etap prac przy filmie dokumentalnym „Błękitna Armia”

film-niwyProwizoryczne okopy w okolicach Niw ponownie stały się planem zdjęciowym. W gminie Daleszyce kręcone były kolejne zdjęcia do filmu dokumentalnego „Błękitna Armia”, opowiadającego historię uformowanej na terenie Francji polskiej jednostki wojskowej dowodzonej przez generała Józefa Hallera. Błękitna Armia wzięła nazwę od koloru żołnierskich mundurów. Powstała w 1917 roku, broniąc przed niemieckim natarciem Szampanii i Wogezów. w 1919 roku ruszyła do Polski, na pomoc Ojczyźnie przed inwazją bolszewików.

Film ma pokazać zapomniany fragment polskiej historii i przybliżyć postać generała Hallera. Dokument będzie zawierał inscenizacje odtwarzające zdarzenia historyczne, a także archiwalne materiały dokumentalne i ikonograficzne ze zbiorów polskich i francuskich instytucji. Reżyserem jest Leszek Wiśniewski, autor filmów dokumentalnych i cyklicznych programów telewizyjnych („Sensacje XX wieku”, „Kawa czy herbata”). Autorem scenariusza jest dr Jan Tarczyński, scenarzysta filmów dokumentalnych Telewizji Polskiej S.A., Dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Film jest realizowany przez Centralną Bibliotekę Wojskową (jako przedstawiciela Ministerstwa Obrony Narodowej) w partnerstwie z TVP Historia i koprodukcji z TVP S.A. Oddział w Lublinie.

Pierwsze zdjęcia do filmu prezentujące obronę Szampanii kręcone były w Niwach 22 lipca. Na planie filmowym obecny był burmistrz Dariusz Meresiński. Ostatni klaps w gminie Daleszyce padł w nocy z 5 na 6 sierpnia.

Produkcja ma być gotowa do końca roku, ale data emisji filmu jeszcze nie jest znana. Wiadomo, że obejrzymy go w głównych antenach Telewizji Polskiej S.A., będzie emitowany także we Francji.

Za pomoc w realizacji przedsięwzięcia, jakim było przygotowanie terenu na przyjęcie ekipy filmowej, dziękujemy właścicielom działek, na których kręcone były zdjęcia: panu Wiesławowi Zwierzyńskiemu oraz Elżbiecie i Krzysztofowi Furmankom.


Dzisiaj jest: 22 lipca 2018 Imieniny: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

utrudnienia-obwodnica

odpady2013

aplikacja-blisko-baner

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Stacja Meteorologiczna przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach

pogoda-gimnazjum

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Pogoda Daleszyce z serwisu

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

tpzd logo

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

11243776