Aktualności PAP Samorząd

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska dopłaci do wymiany pieca

Mieszkańcy regionu świętokrzyskiego zainteresowani wymianą starego pieca na nowoczesny, bardziej ekologiczny kocioł, mogą się starać o dofinansowanie takiego zakupu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Wznowiony został program „ZORZA – czyste powietrze nad Świętokrzyskim", w ramach którego finansowym wsparciem objęte są działania osób indywidualnych zmierzające do ograniczenia emisji szkodliwych pyłów i gazów w domach jednorodzinnych. To odpowiedź na rosnące zanieczyszczenie powietrza i sytuację z ubiegłego sezonu grzewczego, kiedy nad regionem świętokrzyskim notowano rekordowe w kraju stężenie szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery głównie z gospodarstw domowych.

W ramach programu „Zorza" można wymienić tradycyjny, wysokoemisyjny piec na bardziej przyjazne środowisku źródło ciepła, np. piec o wyższej sprawności (4 i 5 klasy). Dofinansowanie może wynieść do 25% kosztu kwalifikowanego, ale nie więcej, niż 3tys. zł lub 4tys. zł, w zależności od inwestycji.

Program dotyczący ograniczenia emisji zanieczyszczeń jest adresowany także do tych mieszkańców, którzy planują http://www.wfos.com.pl/images/dzialalnosc_funduszu/OSOBY_FIZYCZNE/2017/HRZ-fotowoltaika.xlsx zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, termomodernizację budynku mieszkalnego, zakup i montaż pompy ciepła lub kolektorów słonecznych.

Jak wyjaśnia WFOŚiGW, w sytuacji, gdy w domu jednorodzinnym, w którym realizowana jest inwestycja (np. wymiana pieca/kotła) jest prowadzona działalność gospodarcza, zachodzą przesłanki wystąpienia pomocy publicznej. W takim przypadku, w celu zachowania zgodności z Programem, koszty kwalifikowane będą pomniejszane proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej pod działalność gospodarczą.

Przykład:

• koszt zakupu i montażu wynosi 16 000 zł (piec 5 klasa),

• powierzchnia domu jednorodzinnego 200 m2,

• powierzchnia przeznaczona pod działalność gospodarczą 20 m2.

Wartość kosztów kwalifikowanych wynosić będzie:

20 m2/200 m2=10% = udział powierzchni przeznaczonej pod działalność gospodarczą w odniesieniu do całej powierzchni domu,

10%*16 000 zł = 1 600 zł = koszty odliczane od kosztów kwalifikowanych,

16 000 zł – 1 600 zł = 14 400 zł = koszty kwalifikowane,

25%*14 400 = 3 600 zł = maksymalna dotacja.

W takim przypadku ustalenie kosztów kwalifikowanych nie wymaga korekty wniosku, dokonywane jest przez Wojewódzki Fundusz w uzgodnieniu z Wnioskodawcą, przed podpisaniem umowy dotacji.

Dofinansowanie może być także realizowane w formie pożyczki do 95% kosztu kwalifikowanego. Minimalna kwota pożyczki to 6tys. zł, oprocentowanie wynosi 2,5% w stosunku rocznym.


Dzisiaj jest: 22 lipca 2018 Imieniny: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

utrudnienia-obwodnica

odpady2013

aplikacja-blisko-baner

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Stacja Meteorologiczna przy Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach

pogoda-gimnazjum

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Pogoda Daleszyce z serwisu

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

tpzd logo

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

11243776