Aktualności PAP Samorząd

Gmina Daleszyce z największą liczbą wydanych pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych w 2017 roku

pozwolenia-na-budoweGmina Daleszyce jest atrakcyjnym miejscem do zamieszkania w powiecie kieleckim – wynika z danych Starostwa Powiatowego w Kielcach za ubiegły rok. To tu wydano najwięcej pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. Po raz pierwszy Morawica znalazła się na drugim miejscu tego rankingu.

Ponad tysiąc pozwoleń na budowę domów w ubiegłym roku wydał Wydział Budownictwa Starostwa Powiatowego w Kielcach, to o 134 więcej niż rok wcześniej.

- Staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców powiatu. Robimy wszystko, aby skrócić czas oczekiwania na wydanie pozwoleń na budowę – mówi Marek Kwiecień, członek Zarządu Powiatu Kieleckiego. – Przepisy przewidują, że czas na wydanie pozwolenia wynosi do 65 dni. Ale bywają też sprawy pilne, gdzie inwestor w ciągu 7 dniu dostaje decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie wydania pozwolenia, bo taki dokument wystarczy do załatwienia formalności bankowych. Chcemy, aby te sprawy były załatwiane bez zbędnej zwłoki, i to też przekłada się na liczbę wydawanych pozwoleń na budowę w powiecie kieleckim.

O tym, w której gminie mieszkańcy chcą inwestować, decyduje między innymi: bliskość Kielc, nieskażona przyroda i dobry dojazd do miasta. Wszystkie te warunki spełnia gmina Daleszyce.

- Wystarczy 20 minut, by dojechać do Kielc. Jeśli ktoś nie ma własnego samochodu, to kursuje komunikacja miejska. Do tego dużo lasów wokoło i brak zakładów przemysłowych - wylicza Piotr Ferens, sekretarz Urzędu Miasta Daleszyce. – I co najważniejsze, od wielu lat gmina posiada plany zagospodarowania przestrzennego dla każdego sołectwa.

Dlatego nie ma formalnych przeszkód do rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Do tego samorząd cały czas inwestuje w modernizację dróg oraz stale rozbudowuje sieć wodno-kanalizacyjną. A to wpływa na podniesienie atrakcyjności tych terenów.

- Zmiana przeznaczenia gruntów pod budownictwa jednorodzinne jest odpowiedzą na zapotrzebowanie mieszkańców i właścicieli nieruchomości – informuje sekretarz gminy.

Wszystko to przekłada się na stale rosnącą liczbę mieszkańców gminy. W 2015 roku było ich 15.682, rok później o 52 osoby więcej, a w 2017 już 15.820.

Od wielu lat utrzymuje się tendencja do przenoszenia się z dużych miast na wieś. Według specjalistów trend ten będzie jeszcze trwał. Ma to związek z szybkim rozwojem obszarów wiejskich, rozbudową infrastruktury ułatwiającej dojazd do miasta i niższymi kosztami kupna działek budowlanych.

Według danych Wydziału Budownictwa tuż za gminą Daleszyce, gdzie wydano 131 pozwolweń, jest Morawica. Tam w 2017 roku wydano 115 pozwoleń. 40 osób to inwestorzy z Kielc. Dobrze w statystykach co roku wypada także Masłów, Górno i Piekoszów.

Źródło: wrota-swietokrzyskie.pl


Dzisiaj jest: 13 grudnia 2018 Imieniny: Łucja, Otylia, Eugeniusz

utrudnienia-obwodnica

WYBORY_SAMORZADOWE_2018

czyste-powietrze

odpady2013

aplikacja-blisko-baner

esesja logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Pogoda Daleszyce z serwisu

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

tpzd logo

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

11407297