Aktualności PAP Samorząd

Szkoła podstawowa w Sukowie gościła Stanisława Rogalę

pisarz00124 kwietnia 2018 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sukowie mieli okazję poznać nietuzinkową postać. Chodzi o świętokrzyskiego pisarza – Stanisława Rogalę, który w murach tej placówki promował przyjaźń z książką. Wszyscy uczestnicy spotkania, począwszy od przedszkolaków, na szóstoklasistach kończąc, mogli się przekonać, że dzięki obcowaniu ze słowem pisanym mamy możliwość rozwijać wyobraźnię, wzbogacać słownictwo, zdobywać wiedzę oraz po prostu przyjemnie spędzać czas.

W dobie Internetu uczniowie często zapominają o książce - „najlepszym przyjacielu” tych, co poszukują wiedzy. Na zakończenie spotkania autorskiego każdy chętny mógł porozmawiać w cztery oczy z wyjątkowym gościem, wziąć autograf oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie i kupić jego książkę. Chętnych nie brakowało. Miła atmosfera spotkania sprawiła, że zapewne na długo pozostanie ono w pamięci jego uczestników. Tego dnia nie mogło zabraknąć zaprzyjaźnionej z przedszkolakami i uczniami z Sukowa Renaty Odo, kustosza miejscowej biblioteki, a także dyrektor szkoły - Małgorzaty Bieleckiej, która podkreśliła jak ważną rolę pełni książka w naszym codziennym życiu i jak wiele korzyści może przynieść obcowanie z literaturą.

Wybór terminu spotkania nie był przypadkowy. Otóż na 23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który w 1995 roku został ustanowiony przez UNESCO. Również wybór tej daty nie był dziełem przypadku. 23 kwietnia to rocznica urodzin lub śmierci takich geniuszy literatury jak Miguel de Cervantes, William Szekspir czy Władimir Nabokow.

W Sukowie obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich były bardzo owocne. To za sprawą wizyty Stanisława Rogali. Polonista z wykształcenia, pisarz z zamiłowania opowiadał o swoim życiu, twórczości, doświadczeniach literackich, inspiracjach. „Mistrz pióra” opowiadał o tym, jak powstawały jego książki, co tak naprawdę stało się dla niego bodźcem do pisania. Sporo miejsca poświęcił także na podkreślenie związku własnej twórczości z regionem świętokrzyskim. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści, a także zadawali liczne pytania, na które zaproszony gość chętnie i rzeczowo odpowiadał. Nadrzędnym celem prelekcji było jednak promowanie czytelnictwa. Socjologowie biją na alarm. Zgodnie z najnowszymi badaniami Biblioteki Narodowej – 68 proc. Polaków nie przeczytało w 2017 roku żadnej książki! Dlatego każda tego typu akcja jest na wagę złota.

Stanisław Rogala to prawdziwy człowiek renesansu. Jest poetą, prozaikiem, doktorem nauk humanistycznych, wykładowcą uniwersyteckim. Autor może pochwalić się imponującym i zróżnicowanym dorobkiem literackim. Spod jego "pióra" wyszły powieści: "Piotrowe Pole", "Chłopak zwany Kawką", "Strzelcy i Sokoły", tomy poezji: "Obłaskawianie nieba", "Wołania za matką", "Kręgi na wodzie", "Pokłon ziemi mojej", a także opowiadania: "Ucieczki", "Ktoś taki jak ty" i legendy: "W krainie Świętego Jelenia". To nie koniec dorobku Stanisława Rogali. Jest także autorem przewodników turystycznych, malowanek dla najmłodszych, monografii, szkiców literackich i słowników. Tematyka jego książek bliska jest nie tylko wielu dorosłym, ale także młodzieży i dzieciom. Stanisław Rogala jest laureatem wielu konkursów literackich.

Łukasz Wilczkowski
Nauczyciel SP w Sukowie


Dzisiaj jest: 16 stycznia 2019 Imieniny: Marceli, Włodzimierz, Bernard

utrudnienia-obwodnica

 

czyste-powietrzeodpady2013

aplikacja-blisko-baner

esesja logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Pogoda Daleszyce z serwisu

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

tpzd logo

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

11445706