Aktualności PAP Samorząd

Daleszyckie Złote Wagi 2018 wręczone

Nagrody Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce honorujące wyróżniające się na tle innych osiągnięcia w dziedzinie przedsiębiorczości, twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dziedzictwa kulturowego, kultury fizycznej oraz działalności na rzecz szeroko zakrojonej promocji gminy Daleszyce trafiły w ręce laureatów.

Złote Wagi przyznano w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Człowiek Roku Junior, Wydarzenie Roku i Przedsiębiorca Roku. Statuetki wręczono podczas corocznego Jarmarku Świętego Michała, który odbył się 29 i 30 września w Daleszycach.

Człowiek Roku

Człowiekiem Roku 2018 został Stanisław Borek, wieloletni działacz OSP w Niestachowie. Całym sercem i duszą oddany pracy dla straży oraz społeczeństwa. Przez wiele lat był komendantem Związku Gminnego OSP RP. Działał również w samorządzie jako radny dbając o sprawy straży. Obecnie jest przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Związku Gminnego OSP RP. Stanisław Borek to osoba oddana sprawie, straży i ludziom. W przeszłości został odznaczony medalem honorowym im. Bolesława Chomicza. Odznaczenie to jest nadawane przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Tytuł Człowieka Roku Junior trafił do niezwykle utalentowanego muzyka, Jana Bieniasza, tegorocznego absolwenta Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Na jego koncie widnieją liczne sukcesy na konkursach krajowych i międzynarodowych. Do swoich największych osiągnięć zalicza: Grand Prix w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Wiedniu, Grand Prix w XVI Międzynarodowym Konkursie „Music without borders” w Druskiennikach i I miejsce na XXIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Paryżu. Jest on też laureatem Nagrody Specjalnej Ufundowanej przez Prezydenta RP dla najciekawszej osobowości XI Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez Granic”. W 2016 otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2017 Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Był wielokrotnym laureatem nagrody „Talenty Świętokrzyskie”. Występował w Wiedniu, Paryżu, Wilnie, Lwowie i Manchesterze.

Liczne medale i puchary jako Wydarzenie Roku

Tytuł Wydarzenie Roku trafił do szkółki kolarskiej KSKS Vento Bike Team z Daleszyc. Utworzono ją w 2015 roku. Inicjatorem założenia szkółki był między innymi burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński. Ogromny wkład pracy zarówno trenerów, ale też rodziców zawodników przyczynił się do jej bardzo dynamicznego rozwoju.

Na przełomie 2015 i 2016 roku szkółka kolarska z Daleszyc występowała w Narodowym Programie Rozwoju Kolarstwa. Od początku jej działalności zawodnicy stawali na podium już 309 razy, zarówno w wyścigach międzynarodowych, ogólnopolskich, jak i wojewódzkich, czy też w Mistrzostwach Polski. Do największych sukcesów szkółki można zaliczyć zdobycie mistrzostwa Polski w kategorii dziewcząt, kilkukrotne zdobycie Mistrzostwa Makroregionu Młodzików, wygranie etapu na Tour de Pologne, czy dwukrotną wygraną Świętokrzyskiej Ligii Szkółek Kolarskich.

Trenerami tej niezwykle uzdolnionej młodzieży niezmiennie od początku działalności klubu są Jan Baćkowski oraz Krzysztof Baćkowski. Na najlepszych zawodników szkółki wyrośli: Roksana Barchan, Natalia Kaczmarczyk, Małgorzata Bandura, Szymon Maciejewski, Kacper Kozieł, Kuba Dziurski oraz Bartosz Ungier.

Przedsiębiorca Roku

Kapituła plebiscytu doceniła także przedsiębiorczość w gminie Daleszyce. Przedsiębiorcą Roku 2018 została Firma AZ Suków. Jej właścicielami są Mariusz i Norbert Rauner. AZ Suków to rodzinne przedsiębiorstwo, które zaczynało od zatrudniania 4 pracowników. Obecnie pracuje tu już 50 osób. Firma z sukcesami zajmuje się sprzedażą części samochodowych, które eksportuje na cały świat – głównym odbiorcą są kraje Europejskie, zwłaszcza ze wschodu, lecz ostatnio wśród klientów pojawiła się również Afryka. Firma cały czas rozwija się i ma dalekosiężne plany.

Nagroda specjalna dla bohaterów

Podczas tegorocznego plebiscytu Złotych Wag nagroda specjalna i podziękowania trafiły do strażaków z Niestachowa: Tomasza Bednarskiego, Jakuba Rejnowicza oraz Bartłomieja Mazurczaka. To trzej bohaterowie, którzy podczas odpoczynku nad wodą uratowali życie tonącej kobiecie.

– Na terenie gminy Daleszyce mamy wiele uzdolnionych, wybitnych osób – podkreśla Dariusz Meresiński, burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce. - Mówię tu zarówno o kategorii Człowiek Roku, a także o naszych bohaterach. Oddają się oni bez reszty pracy społecznej. Mamy też wspaniałe firmy, które z roku na rok rozwijają się i pięknie promują gminę Daleszyce. Możemy również pochwalić się wspaniałymi wydarzeniami. W tym roku wydarzeniem roku jest szkółka Kolarska KSKS Vento Bike Team z Daleszyc. Mówimy tu o ogromnym sukcesie, ponieważ w ciągu krótkiego funkcjonowania, bo od 2016 roku, zwodnicy zdobyli aż 309 wyróżnień i nagród. Bardzo mocno zapracowali więc na kolejną nagrodę, Złotą Wagę w kategorii Wydarzenie Roku. Gratuluję pozostałym laureatom, Janowi Bieniasz i Stanisławowi Borek. Za ich działalność należą się nie tylko słowa uznania, ale też podziękowania. Wśród laureatów znalazła się także firma AZ Suków, która w ciągu kilku lat rozwinęła się w takim stopniu, że z rynku lokalnego dziś sprzedają produkty na całym świecie. To pokazuje, jak duży potencjał mają firmy z terenu gminy Daleszyce. Mamy też wielkich bohaterów, trzech druhów z OSP Niestachów. Udowodnili, że służba strażaka jest dla nich codziennością, nawet w sytuacjach prywatnych, podczas odpoczynku. Oni pełnią tą misję całą dobę. Zatem chwała im za te bohaterskie czyny – dodaje burmistrz.

Agnieszka Olech


Dzisiaj jest: 18 czerwca 2019 Imieniny: Elżbieta, Paula, Marek

utrudnienia-obwodnica

wybory-europarlament

czyste-powietrzeodpady2013

aplikacja-blisko-baner

esesja logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Pogoda Daleszyce z serwisu

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

tpzd logo

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

11616804