Aktualności PAP Samorząd

PAMIĘTAMY — Wizyta Józefa Piłsudskiego w Brzechowie

jozef-pilsudski1 listopada to wyjątkowa data dla mieszkańców gminy Daleszyce. Właśnie tego dnia równo 104 lata temu w Brzechowie Józef Piłsudski dziękował żołnierzom za trud włożony w obronę Polski i odwagę w czasie bitwy pod Laskami.

Po zakończonej bitwie pod Laskami Józef Piłsudski wydał specjalny rozkaz odczytania przed walczącymi w imię Polski podziękowania. 1 listopada na łące za wsią ustawiły się kolejne kompanie. Kazano im stanąć tylko z karabinami i ładownicami. Po komendzie „Baczność! Kryj!” przed batalionem pojawił się płk. major Śmigły, który donośnym głosem odczytywał rozkaz: „Żołnierze, w ostatnim boju pod Anielinem i Laskami okazaliście swą dzielność. Pokazaliście, że godni jesteście Waszych Ojców i Dziadów, że duch bohaterstwa i dzielność żyje w Waszych mężnych sercach.” Czytał również podziękowanie: „Dziękuję I i III batalionom w imieniu sprawy, której wszyscy służymy, za ten dzień chwały. Z dumą patrzyłem na spokój i pewność siebie, z którymi oba bataliony poszły w ogień. (…) Chcę wierzyć, żeście się nie spalili duchowo w jednej chwili i wytrzymacie z podniesionym czołem długą próbę wojny. Przeciwko Wam idzie teraz gwardia moskiewska, czyś gwardia polska okaże się niższą i gorszą od niej? Do boju więc!”.

Kiedy major skończył odczytywać rozkaz, przed żołnierzami zjawił się Józef Piłsudski. Żołnierze oddali mu należyte honory, a on salutując dokonał przeglądu oddziałów. Zatrzymał się przed kompanią kadrową i wsparł ją słowami wiary w jej zwycięstwo w bitwie z gwardią carską. Los bojowników o niepodległość Polski zgromadzonych w Brzechowie, którzy jedyne oparcie znajdowali w swym wodzu – Józefie Piłsudskim, najlepiej wyraża fragment pieśni patriotycznej „Legiony”:

„Mówili żeśmy stumanieni
Nie wierząc w to że chcieć to móc!
Leliśmy krew osamotnieni
A z nami był nasz drogi wódz!”.

Były to chwile pełne wzruszenia i mocno zagrzewające żołnierzy do walki o wolność Polski. W szczególnym roku 2018, w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, jesteśmy winni poległym pamięć o tych wydarzeniach i pielęgnowanie tej pamięci przez kolejne lata.

Materiał na artykuł otrzymano dzięki uprzejmości Pana Jarosława Barana mieszkańca sołectwa Brzechów.

Agnieszka Olech


Dzisiaj jest: 21 sierpnia 2019 Imieniny: Joanna, Kazimiera, Franciszek

utrudnienia-obwodnica

logo-wybory

czyste-powietrzeodpady2013

aplikacja-blisko-baner

esesja logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Pogoda Daleszyce z serwisu

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

11684912