Aktualności PAP Samorząd

Wigilia w Niwach

Już po raz dziesiąty 16 grudnia 2018r. odbyła się Wigilia Bożego Narodzenia dla samotnych z miejscowości Niw. Organizatorami spotkania byli: sołtys wsi Niwy, rada sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich w Niwach oraz Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach.

Oprócz mieszkańców Niw w uroczystym spotkaniu udział wzięli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce – Pan Dariusz Meresiński wraz z małżonką, Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach – Pan Norbert Wojciechowski wraz z małżonką, Radna Niw – Pani Bernadetta Krzywicka oraz zespół śpiewaczy „Dalmarianki”. Do świątecznego stołu zasiadło 55 osób.

Wigilię rozpoczęto tradycyjnie od modlitwy, przeczytania Słowa Bożego oznajmującego Narodzenie Dzieciątka Jezus w ubogiej stajence. W atmosferze radości łamano się opłatkiem, składano sobie wzajemnie życzenia, obdarowywano uśmiechem i dobrym słowem. Do życzeń dołączył się Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce – Pan Dariusz Meresiński, życząc wszystkim aby nadchodzące Święta Bożego Narodzenia były czasem radości, spokoju i wzajemnej życzliwości, a nadchodzący Nowy Rok 2019 niech przyniesie zdrowie i wszelką pomyślność w otoczeniu przyjaznych ludzi wokół siebie.

Pięknie przystrojony stół wigilijny oraz przepyszne dania i potrawy przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich - przygotowano je tradycyjnie bez mięsa - postnie. Pojawiły się dania, które często spożywane są raz w roku, właśnie w Wigilię. Zgodnie ze staropolskim obyczajem nie mogło zabraknąć: ryb, śledzi w różnej postaci, kompotu z suszu, pierogów z grzybami, z suszoną śliwką w pierzynce, czerwonego barszczu z uszkami, kapusty z grochem, owoców, słodyczy, sałatek i pysznych ciast.

Dla wszystkich uczestników Wigilii piękne kolędy zaśpiewał zespół śpiewaczy „Dalmarianki”, który w swym wykonaniu przypomniał zapomniane pastorałki, w tym „Daleszką kolędę”. Miło było posłuchać ludowych pieśni o tematyce bożonarodzeniowej. Do kolęd dołączyły się również dzieci z mieszkańcami Niw, którzy wspólnie zaśpiewali kilka kolęd.

Podobnie jak w ubiegłych latach na to spotkanie przybył niezapowiedziany gość - Św. Mikołaj, który w tym roku szczególnie okazał się hojny, wszystkim podarował prezenty, a dzieci otrzymały podwójne upominki. Widocznie wszyscy w tym roku byli bardzo grzeczni, bo nikomu nie przytrafiła się rózga.

Spotkanie opłatkowe było doskonałą okazją, by w serdecznej atmosferze powspominać, pogawędzić i oderwać się od codziennego zabiegania.

Monika Klimek


Dzisiaj jest: 27 czerwca 2019 Imieniny: Cyryl, Maryla, Władysław

utrudnienia-obwodnica

wybory-europarlament

czyste-powietrzeodpady2013

aplikacja-blisko-baner

esesja logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Pogoda Daleszyce z serwisu

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

tpzd logo

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

11626492