Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza w finale XXVI Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek

Opublikowano: piątek, 25, styczeń 2019 16:04

W minioną niedzielę w Centrum Kultury w Jędrzejowie odbyły się eliminacje rejonowe do XXVI Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek. Do wielkiego finału, który odbędzie się w Domu Kultury we Włoszczowie zakwalifikował się Zespół Pieśni ludowej z Marzysza.

Eliminacje w Jędrzejowie okazały się szczęśliwe tylko dla jednego zespołu reprezentującego gminę Daleszyce. W eliminacjach oprócz zespołu z Marzysza wystąpiły także Kumotry, Dalmarjanki oraz Chór Miejski Michael. Konkurencja była mocna, ponieważ w eliminacjach udział wzięli wykonawcy z powiatów: kieleckiego, staszowskiego, buskiego, kazimierskiego, pińczowskiego, jędrzejowskiego i włoszczowskiego. Jury konkursowe w składzie: Jerzy Gumuła - muzyk - Wojewódzki Dom Kultury, Michał Stachurski - muzyk - Wojewódzki Dom Kultury, Radosław Pach - muzyk - Wojewódzki Dom Kultury po wysłuchaniu 47 podmiotów wykonawczych do finału zakwalifikował 19 zespołów, chórów, solistów i scholi. Program konkursu oparty jest na tradycyjnych kolędach polskich. Całości dopełniają najpiękniejsze utwory świąteczne.

Organizowany od lat przegląd skierowany jest do osób dorosłych i młodzieży powyżej 16 roku życia. Celem nadrzędnym przeglądu jest kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia poprzez wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek oraz pielęgnowanie zapomnianych, staropolskich utworów. Finał XXVI Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek odbędzie się 27 stycznia o godzinie 14 w Domu Kultury we Włoszczowie. Po wysłuchaniu wszystkich finalistów, Rada Artystyczna dokona wyboru najlepszych zespołów, które zostaną uhonorowane nagrodami i pamiątkowymi dyplomami. Organizatorami wydarzenia są Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach wspólnie z Domem Kultury we Włoszczowie.

Trzymajmy kciuki za artystów z Marzysza.

opracowanie Mateusz Fąfara