Aktualności PAP Samorząd

W Daleszycach po raz kolejny rozbrzmiały pieśni wielkopostne

7 kwietnia w kościele w Daleszycach odbył się koncert finałowy XV Festiwalu Wielkopostnego. Rada Artystyczna i zebrana publiczność przysłuchiwała się wystąpieniom piętnastu zespołów ludowych, wokalnych i wokalno-instrumentalnych oraz chórów. O udanych występach mogą mówić zespoły reprezentujące gminę Daleszyce.

Koncert rozpoczął się o godzinie 17:00 w kościele pw. Św Archanioła w Daleszycach. – Cieszę się, że po raz kolejny spotykamy się w Daleszycach podczas wydarzenia z tak bogatą tradycją. To już XV finał, gdzie możemy nie tylko podziwiać artystów, ale też w sposób szczególny przygotowywać się do Świąt Wielkanocnych – powiedział Dariusz Meresiński, Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce.

Wielki finał jak zwykle poprzedziły przesłuchania uczestników, które w tegorocznej edycji odbyły się 22 marca w Pińczowie i 23 marca w Stąporkowie. Do koncertu w Daleszycach zakwalifikowało się 15 zespołów.

Daleszyccy artyści wśród nagrodzonych

O udanych występach mogą mówić artyści z gminy Daleszyce. Zaszczytne trzecie miejsce zdobył Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza. - Wykonałyśmy bardzo stary utwór, z XVII wieku, pod tytułem „Już cię żegnam najmilszy”. Jest to pieśń zwana lamentem Matki Boskiej, bardzo piękna i wzruszająca – powiedziała Teresa Klimczak, kierowniczka Zespołu Pieśni Ludowej z Marzysza, który prowadzi swoją działalność już 38 lat. - Już od wielu lat poprzez śpiewanie pieśni wielkopostnych przygotowujemy się do Wielkanocy, chwalimy Pana Boga i przeżywamy Wielki Post. To nasza tradycja, dlatego też nie mogło zabraknąć nas tu dzisiaj. Cieszymy się ogromnie, że pomyślnie udało nam się przejść przez etap eliminacji i że dzisiejsza prezentacja spotkała się z tak dobrym odbiorem. Trzecie miejsce to ogromny zaszczyt – oddała.

Zespół Dalmarjanki z Daleszyc zaprezentował utwór pt. „Ojciec nasz oto”. Występ został nagrodzony wyróżnieniem. - W festiwalu uczestniczymy już po raz piętnasty. Na naszym koncie mamy liczne sukcesy związane z tym corocznym wydarzeniem. Zdobywałyśmy pierwsze, drugie miejsca, jak i wyróżnienia. W tym roku otrzymałyśmy właśnie wyróżnienie, co jest dla nas bardzo ważne. Jednak najważniejsze jest to, aby tu dzisiaj być, móc wystąpić i zaprezentować się z jak najlepszej strony, a tytuły i miejsca są tylko miłym dodatkiem – powiedziała Maria Meresińska, kierowniczka Zespołu Dalmarjanki z Daleszyc.

Byli najlepsi

Pierwsze miejsce w kategorii „zespoły ludowe” zajął Zespół Śpiewaczy Echo Łysicy z Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach. W kategorii „zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne” pierwsze miejsce ex aequo przypadło Zespołowi Wokalnemu Kielecczyzna z Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Stąporkowie oraz Scholi Liturgicznej Astra Dei z Parafii pw. NSPJ w Sorbinie. W kategorii „chóry” wygrał Jędrzejowski Chór Miejski działający przy Jędrzejowskim Towarzystwie Muzycznym.

W równoległym konkursie poetyckim inspirowanym Wielkim Postem zwyciężył Stanisław Sałata, autor wiersza pod tytułem „Moja droga do Emaus”.

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez sponsorów.

Przeżycie duchowe

Jak jednak podkreślali członkowie Rady Artystycznej i publiczność, koncert był przede wszystkim muzyczną i duchową ucztą. - Był to koncert niezwykle wpływający na duszę, bo to piękne wydarzenie robiące ogromne wrażenie. Gratuluję wszystkim zespołom, które potrafią tak pięknie śpiewać i chwalić Pana. Koncert finałowy to naprawdę wielki dzień, gdzie jednoczymy się i skupiamy różne środowiska. Zespoły nie występują po to, by rywalizować, bo tu każdy śpiewa pięknie i jury ma ogromny problem z przyznawaniem poszczególnych miejsc, a po to, by sprawić ogromną ucztę dla duszy. I jest to najcenniejsze, co możemy wynieść wszyscy z tego wydarzenia – podkreślił Mariusz Gosek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Organizatorem festiwalu był Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Organizatorami koncertu finałowego byli: Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, Urząd Miasta i Gminy Daleszyce, Parafia pw. Św. Michała Archanioła w Daleszycach, a także Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach.

Agnieszka Olech


Dzisiaj jest: 24 lutego 2020 Imieniny: Maciej, Bogusz, Modest

wybory-prezydenta-logo

odpady-nowe-konto.jpg

odpady2013

info-radca-prawny-www

aplikacja-blisko-baner

esesja logokielce-raj-dla-dzieci-logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

11928765