Aktualności PAP Samorząd

Piękne palmy i strojne pisanki

Jak co roku w Niedzielę Palmową daleszycki rynek zachwycał feerią wiosennych barw. Zaprezentowano tam prace plastyczne przygotowane na konkurs pod hasłem „Tradycyjna Palma i Pisanka Wielkanocna”.

Jak podkreśla Norbert Wojciechowski, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach, wydarzenie ma na celu popularyzację staropolskich tradycji i sztuki ludowej. – Prace własnoręcznie wykonują uczniowie szkół wraz z nauczycielami. Po prezentacji palm konkursowych, która ma miejsce na daleszyckim rynku, wierni zabierają je do kościoła parafialnego w Daleszycach, aby zgodnie z tradycją poświęcić je. Udają się tam z procesją, na czele której niesione są największe, ponad trzymetrowe palmy przygotowane przez mieszkańców sołectwa Kranów, Brzechów oraz Niwy – mówi dyrektor Norbert Wojciechowski.

W tym roku w konkursie wzięło udział ponad 150 uczestników. Do siedziby organizatora trafiły barwne pisanki i wielkanocne palmy. – Poziom wykonanych prac był bardzo wysoki. Spośród tylu tak pięknych palm trudno byłoby wybrać tę najpiękniejszą, dlatego postanowiliśmy przyznać wszystkim uczestnikom konkursu jednakowe nagrody. Każdemu wręczyliśmy też pamiątkowe dyplomy – informuje Norbert Wojciechowski.

- W wydarzeniu najważniejszy jest sam udział w konkursie i włożony w niego trud oraz zaangażowanie uczestników , którymi byli m.in. uczniowie, nauczyciele, opiekunowie, dyrektorzy szkół, rodzice, za co bardzo dziękuję. Niezmiernie istotne jest tu kultywowanie rodzimych, wielkanocnych tradycji. Dzięki wykonanym pracom daleszycki rynek pięknieje, a atmosfera staje się prawdziwie wielkanocna – podkreśla Dariusz Meresiński, burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce.

Co ważne, przygotowane przez uczestników konkursu pisanki będą prezentowane w kościele w Daleszycach w Wielką Sobotę.

Agnieszka Olech


Dzisiaj jest: 20 lipca 2019 Imieniny: Czesław, Hieronim, Fryderyk

utrudnienia-obwodnica

wybory-europarlament

czyste-powietrzeodpady2013

aplikacja-blisko-baner

esesja logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Pogoda Daleszyce z serwisu

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

tpzd logo

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

11650943