Aktualności PAP Samorząd

Widełczanki na drugim miejscu w kraju!

widelczankiWidełczanki z gminy Daleszyce otrzymały tytuł Koła Gospodyń Wiejskich Roku 2019 w województwie świętokrzyskim w akcji Mistrzowie Agro i tym samym zakwalifikowały się do konkursu ogólnopolskiego. I tu także odniosły ogromny sukces, bo zajęły zaszczytne drugie miejsce w finale krajowym!

Koło Gospodyń Wiejskich Widełczanki jest bardzo młodą formacją, bo działa zaledwie od kwietnia bieżącego roku. Tworzy je dziesięć pań: Dorota Łabęcka, Anna Chajzler, Teresa Wójcik, Jadwiga Filipczak, Magdalena Bernat, Zofia Bernat, Renata Kosela, Emilia Adwentowicz, Ewa Adwentowicz, Mariola Bernat i jeden gospodarz Marian Filipczak.

Pierwsze i od razu duże sukcesy

Gospodynie wraz z gospodarzem już od samego początku bardzo prężnie działają reprezentując gminę Daleszyce na wielu wydarzeniach organizowanych w województwie świętokrzyskim. Podczas VIII Święta Pieroga Świętokrzyskiego w Bobrzy zdobyły zaszczytne pierwsze miejsce i tytuł Złotego Pieroga. To popularne polskie danie jest ich sztandarową potrawą i specjalnością, a mistrzyniami w ich przygotowaniu są Zofia Bernat i Jadwiga Filipczak. Pierogi lepią niemal taśmowo, bo są wstanie przygotować aż sto sztuk na godzinę. Jednak podkreślają, że sukces tkwi nie w prędkości lepienia, a w tajnikach przygotowania farszu i ciasta w oparciu o tradycyjną recepturę. Koło Gospodyń Widełczanki przygotowuje także znakomite żurki, ciasta, drożdżówki, bigosy, ale też przetwory, konfitury i nalewki.

Kochają to co robią i mają wsparcie

Jak informują członkinie, pracę w KGW łączą z codziennymi obowiązkami, pracą zawodową, wychowaniem dzieci, a nawet wnuków. Ale zgodnie twierdzą, że pielęgnowanie lokalnego folkloru, to dla nich wielka przyjemność. Nieocenione jest przy tym wsparcie rodzin, ale też wparcie od lokalnych samorządów. – Drugie miejsce w kraju jest dla nas ogromnym zaszczytem. Dziękujemy tu za wsparcie samorządowi Miasta i Gminy Daleszyce, Starostwa Powiatowego w Kielcach, a nawet Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Wysoka lokata w skali kraju to promocja nie tylko gminy Daleszyce, ale całego województwa świętokrzyskiego. Cieszymy się, że mogłyśmy dołożyć do tego naszą małą cegiełkę – mówią panie z KGW Widełczanki.

Ogromnego sukcesu Widełczankom gratuluje burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński. – Drugie miejsce w skali kraju jest wielkim osiągnięciem, tym bardziej, że koło istnieje stosunkowo krótko. Świadczy to o tym, że panie i pan angażują się w jego działalność bez reszty i robią to z wielką pasją. Serdecznie im gratuluję tego sukcesu i życzę kolejnych – powiedział burmistrz Dariusz Meresiński.

- To ogromny sukces, który mam nadzieję, da dużo pozytywnej energii do realizacji kolejnych działań i przedsięwzięć. Jestem przekonana, że o KGW Widełczanki usłyszymy jeszcze nie raz. Serdecznie gratuluję i życzę, aby wszystkie plany i marzenia pań z KGW, dzięki ambicji i ciężkiej pracy zostały zrealizowane – podsumowała Anna Kosmala, radna Rady Powiatu Kieleckiego.

Ambitne plany

Jak zapowiadają Widełczanki, nie zamierzają osiadać na laurach. Nadal chcą się rozwijać i kultywować tradycje gminy, z której się wywodzą. Oprócz działalności w ramach statutu organizacji, aktywnie poszukują możliwości finansowania swoich projektów, a są one bardzo ambitne. Gospodynie mają w planach kurs samoobrony dla kobiet, warsztaty folklorystyczne i księgowe, a także organizację spotkania wigilijnego dla osób starszych w Widełkach.

Agnieszka Olech


Dzisiaj jest: 22 lutego 2020 Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr

wybory-prezydenta-logo

odpady-nowe-konto.jpg

odpady2013

info-radca-prawny-www

aplikacja-blisko-baner

esesja logokielce-raj-dla-dzieci-logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

11926337