W trosce o bezpieczeństwo w świecie realnym i wirtualnym

Ważne jest, żeby w porę zareagować, żeby o niebezpieczeństwach rozmawiać, żeby im przeciwdziałać i tłumić je w zarodku. Dlatego uczniowie Szkoły Podstawowej w Sukowie spotkali się z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Kielcach i psychologiem ze Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach, aby porozmawiać na temat zagrożeń współczesnego świata i bezpiecznych zachowań podczas zimowego odpoczynku.

Funkcjonariusze policji na tapetę wzięli również problem cyberprzeocy i zjawisko hejtu w internecie, przedstawiając jednocześnie aspekt odpowiedzialności prawnej za tego typu agresję. Dodatkowo uczniowie klas VI"a", VI"b", VII"a" i VII"b" wzięli udział w zajęciach profilaktycznych "Wolni i świadomi. STOP PRZEMOCY", zaś najstarsi - z klasy VIII uczestniczyli w warsztatach "Agresja, cyberprzemoc. Zagrożenia świata mediów". Spotkania miało na celu przybliżenie młodym internautom zasad, które uchronią ich przed niewłaściwym zachowaniem w sieci. Ważnym tematem było także bezpieczeństwo podczas ferii zimowych. W tym celu goście z policji odwiedzili nawet przedszkolaków.

Uczniowie aktywnie uczestniczyły w zajęciach, zadając wiele pytań dotyczących między innymi zabezpieczeń kont internetowych, podszywania się obcych w wirtualnym świecie i odpowiedzialności za publikowanie agresywnych komentarzy w sieci.

Z Łukaszem Niewczasem - socjoterapeutą i pedagogiem środowiskowym nasi uczniowie poruszyli problemy jakże aktualne. Rozmawiali o uzależnieniach behawioralnych i o „chorobach uczuć”. Starali się znaleźć odpowiedź na pytanie: „Kiedy reagować, by nie było za późno...?”. Dużo uwagi poświęcono cyberchuliganom, cyberprzestępczości i cyberprzemocy. Opracowano również listę sposobów na konstruktywne spędzanie wolnego czasu, co może stanowić lekarstwo na nagromadzające się negatywne emocje. Nasi wychowankowie zapoznali się także z mapą wsparcia w województwie świętokrzyskim.

Policjantki z wydziału prewencji spotkały się z uczniami Szkoły Podstawowej w Sukowie również w innym celu - w ramach inauguracji akcji pt. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”. W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi policjantki przypomniały uczniom zasady bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. Na zakończenie prelekcji uczestnicy zostali zapoznani z dekalogiem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, która reguluje zasady zachowania się narciarza na stoku. Uczniowie, którzy wykazali się aktywnością i wiedzą w tym zakresie, otrzymali nagrody w postaci narciarskich kasków ochronnych. Co więcej, w związku ze Światowym Dniem Środków Masowego Przekazu uczniowie zostali zapoznani z aspektami prawnymi zjawiska cyberprzemocy, a podczas części warsztatowej omówione zostało zjawisko „hejtu”.

Po zakończeniu prelekcji ze starszymi uczniami policjantki złożyły wizytę przedszkolakom, z którymi rozmawiały na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa, również podczas ferii. Wśród poruszonych tematów znalazły się m.in. bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał element odblaskowy, aby być widocznym na drodze.

Łukasz Wilczkowski
SP w Sukowie


Dzisiaj jest: 12 lipca 2020 Imieniny: Jan, Wera, Brunon

wybory-prezydenta-logozakladka-koronawirus2-www

odpady-nowe-konto.jpg

odpady2013

info-radca-prawny-www

aplikacja-blisko-baner

esesja logokielce-raj-dla-dzieci-logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

12123887