Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej prężnie działa

Warsztaty kowalstwa artystycznego, jako początek szeregu wydarzeń oraz warsztaty animacyjne związane z opracowaniem nowych kierunków działania i strategii rozwoju organizacji – Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej nie zwalnia tempa i podejmuje kolejne aktywności.

Warsztaty kowalskie

18 lipca w Gospodarstwie Agroturystycznym „Torfowisko” w Wójtostwie odbyły się warsztaty kowalstwa artystycznego zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej. Spotkanie było początkiem wydarzeń w formie warsztatów, szkoleń i innych działań w ramach grantu „ Nasze pasje – to życie daleszan po uzyskaniu praw miejskich w 1569 roku”. Środki na ich realizację pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, działanie 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”.

Uczestnicy warsztatów wzięli udział w pokazie kowalstwa w wykonaniu Ryszarda Skuzy, dzięki któremu poznali sztukę tworzenia przedmiotów z metalu. – Dzięki wyobraźni kowala zwykły, prosty kawałek metalu zmieniał się w coś niezwykłego. Podczas pokazu na żywo kowal wykuwał drobne przedmioty wyłącznie tradycyjnymi metodami. Były to małe podkowy, które zostały przekazane uczestnikom warsztatów w formie upominków. Chętni brali też czynny udział w pokazie i pomagali w najprostszych czynnościach – mówi Stanisław Golmento, sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej i koordynator projektu.

Na zakończenie spotkania Agata Łojek przeprowadziła szkolenie na temat „Warunków pracy rzemieślników i organizacji życia w miasteczku Daleszyce po uzyskaniu praw miejskich, tj. po 1569 roku”. Warto dodać, że na zakończenie projektu zostanie powołane „Bractwo Daleszan”, które zajmie się inscenizacją życia mieszkańców Daleszyc w średniowieczu. Dla rzemieślników zostaną uszyte historyczne stroje przypominające o dawnym życiu daleszan.

Warsztaty animacyjne TPZD

24 i 25 lipca odbyły się warsztaty animacyjne dla członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej. Zorganizowano je dzięki środkom unijnym Urzędu Marszałkowskiego pozyskanym za pośrednictwem Stowarzyszenia Integracja i Rozwój w Kielcach.

Warsztaty związane były z opracowaniem nowych kierunków działania i strategii rozwoju TPZD. Poprowadzili je trenerzy ekonomii społecznej Kielecko-Ostrowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. Uczestnicy spotkania rozmawiali i tworzyli mapy obszarów działania społecznego na terenie gminy Daleszyce. - Po raz pierwszy w historii stowarzyszenia z wielkim zaangażowaniem aktywnych członków i sympatyków rozmawiano o przyszłości Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej. Spotkania będą kontynuowane, bo każdy z nas, aby dobrze działać, musi uczyć się przez całe życie – podsumowuje Stanisław Golmento.

Agnieszka Olech


Dzisiaj jest: 23 września 2020 Imieniny: Tekla, Bogusław

zakladka-koronawirus2-www

odpady2013

info-radca-prawny-www

aplikacja-blisko-baner

esesja logokielce-raj-dla-dzieci-logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

12233553