„Balladyna” w Daleszycach

Narodowe Czytanie 2020 odbyło się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Daleszycach. Wśród „aktorów” – burmistrz, pracownicy magistratu, uczniowie liceów oraz studentka uniwersytetu.

W czwartkowe popołudnie 3 września gmina Daleszyce przyłączyła się do dziewiątej odsłony Narodowego Czytania. W tym roku przypomnieliśmy sobie „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Artystyczne wydarzenie miało miejsce w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej, która przeniosła widzów w malownicze okolice jeziora Gopło. W klimat dzieła polskiego romantyzmu wprowadziły również barwne kostiumy, w jakich wystąpili lektorzy. - Wydarzenie po raz kolejny okazało się piękną akcją czytelniczą, dzięki której promowana jest wybitna literatura polska – podsumowała Alicja Prendota, dyrektor MGBP w Daleszycach, która czuwała nad organizacją przedstawienia. - Ten wyjątkowy utwór, którego inscenizacje na trwale zapisały się w historii polskiego teatru, my przeczytaliśmy w oryginalny sposób z podziałem na role z wyjątkowymi lektorami – dodaje pani dyrektor.

Głosem szlachetnego księcia Kirkora przemawiał do publiczności burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce, Dariusz Meresiński, a w świat fantastyczny przeniosła nas radna Rady Powiatu Kieleckiego Anna Kosmala, jako nimfa Goplana. W rolę biednej wdowy wcieliła się Renata Segiecińska, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, a „okrutną” Balladyną była Małgorzata Wojciechowska, dyrektor Miejsko-Gminnego Żłobka. Ciekawe kreacje stworzyli też Piotr Ferens, sekretarz Miasta i Gminy Daleszyce jako prawowity władca w habicie pustelnika oraz Tomasz Kosakiewicz - zastępca kierownika Wydziału Administracji i Rozwoju Miasta i Gminy w Daleszycach, jako targany przyziemnymi namiętnościami Grabiec. - Czytanie na scenie nie jest tylko prostą interpretacją tekstu – jest przeniesieniem się do innego świata – podkreśla Tomasz Kosakiewicz. – Wspólna gra i teatralne kostiumy umożliwiły nam wcielenie się w niezwykłe postaci, a problematyka walki dobra ze złem, pokazana w sposób symboliczny bardziej przemawia do wyobraźni i okazuje się przecież zawsze aktualna.

W „obsadzie” znalazła się także utalentowana daleszycka młodzież; role Skierki, Chochlika, Aliny i Filona z powodzeniem interpretowali: Sara Bernat studentka UMCS w Lublinie, Karolina Sideł uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach i Wiktor Zwierzyński uczeń VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach. Dodatkową atrakcją wieczoru był występ muzyczny Wiktora Zwierzyńskiego.

Daleszycka biblioteka włącza się w akcję Narodowego Czytania od samego początku, czyli już od dziewięciu lat. – Mamy wspaniałą ekipę, a niektórzy są już „mistrzami” naszej sceny – podkreśla Alicja Prendota. Ale pani dyrektor stara się wzbogacić tradycyjną ofertę czytelniczą także na inne sposoby. Co roku biblioteka przyłącza się do akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych mieszkańców gminy odbywa się również za pomocą cotygodniowego prezentowania bajek przez pracowników i zaproszonych gości – ciekawe interpretacje dostępne są na internetowym profilu MGBP w Daleszycach.

Magdalena Włodarska


Dzisiaj jest: 20 września 2020 Imieniny: Renata, Filipina, Eustachy

zakladka-koronawirus2-www

odpady2013

info-radca-prawny-www

aplikacja-blisko-baner

esesja logokielce-raj-dla-dzieci-logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

12229472