„Kamień” pod ochroną

Daleszyccy radni pozytywnie rozpatrzyli uchwałę dotyczącą ustanowienia nowego pomnika przyrody na terenie naszej gminy. Ten status uzyskała góra „Kamień” na wniosek Nadleśnictwa Daleszyce.

Nowy pomnik przyrody nieożywionej jest położony na terenie leśnictwa Trzemosna, w obszarze Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego. W swojej budowie góra „Kamień” jest tzw. wychodnią skalnej piaskowców, czyli warstwą skalną wychodzącą na powierzchnię ziemi. Pomnik stanowi więc nie tylko wartość geologiczną ziemi daleszyckiej, ale także – ciekawostkę krajobrazową i turystyczną.

Status pomnika nadaje się po uzgodnieniu z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w celu zachowania jego wartości naukowej, przyrodniczej i krajobrazowej. Oznacza to, że obiekt zyskuje dodatkową ochronę prawną, w szczególności przed zniszczeniem lub przekształceniem obszaru; nie można tuatj wykonywać prac trwale zniekształcających rzeźbę terenu, zanieczyszczać gleby, ani wydobywać do celów gospodarczych skał, torfu czy skamieniałości. Możliwe są natomiast zabiegi pielęgnacyjno-zabezpieczające obiekt.

Leśnictwo Trzemosna jest szczególnie „bogate” w cenne obiekty przyrodnicze. Znajduje się tutaj już kilka pomników przyrody, w tym grupa ponad 200-letnich dębów oraz 7-metrowy cis. Statusem pomnika przyrody nieożywionej objęte jest także rumowisko skalne w leśnictwie Sieraków.

Magdalena Włodarska


Dzisiaj jest: 20 września 2020 Imieniny: Renata, Filipina, Eustachy

zakladka-koronawirus2-www

odpady2013

info-radca-prawny-www

aplikacja-blisko-baner

esesja logokielce-raj-dla-dzieci-logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

12229500