Jak młodzież segreguje odpady?

mistrz-recyklingu

Uczniowie, uruchamiajcie wyobraźnię! W połowie stycznia ruszy Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny pt. „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele”. Do wykonania – prace plastyczne, do wygrania m.in. tablety.

Recykling zaczyna się od selektywnej zbiórki odpadów – podkreślają organizatorzy konkursu i podpowiadają: używamy coraz więcej urządzeń elektronicznych, które zbudowane są z elementów tak niebezpiecznych, jak i cennych. Metale ze zużytych urządzeń można odzyskać, a większość poddać recyklingowi, ale ważne jest to, w jaki sposób się ich pozbywamy: najlepiej oddzielnie, tak aby trafiły właśnie do recyklingu. Również podczas codziennych zakupów musimy pamiętać, że prawie każde z opakowań może mieć drugie życie pod warunkiem, że zostanie przez nas odpowiednio posegregowane. Jak szacuje się dziś, prawie połowa naszych śmieci to opakowania po różnych produktach, głównie spożywczych.

VII edycja konkursu odbędzie się od 15 stycznia do 30 marca 2021 roku. Uczestnicy zmierzą się z dwoma zadaniami: w pierwszym trzeba wykonać projekt puzzli lub gry planszowej, uczącej jak i dlaczego segregujemy odpady komunalne. W drugim, trzeba zbudować makietę elektrosprzętu z materiałów recyklingowych, pamiętając o tym, żeby nie korzystać ze zdemontowanych urządzeń, ani ich części lecz z papieru, tektury, tworzyw sztucznych itp.. Następnie w makiecie trzeba oznaczyć substancje lub/i materiały, które są groźne dla zdrowia człowieka lub środowiska naturalnego, a także te, które są najbardziej drogocenne.

Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych z klas IV-VII i jest elementem publicznej kampanii edukacji ekologicznej skierowanej do dzieci. Nagrodami będą tablety do nauki, a także wyjazdy studialne dla dwóch najlepszych ekozespołów.

Konkurs został objęty patronatami honorowymi: Kuratorium Oświaty w Kielcach, Gdańsku, Wrocławiu, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim i Łodzi. Organizatorem konkursu jest organizacja pozarządowa Fundacja Chlorofil. Więcej na temat konkursu na stronie internetowej www.chlorofil.com.pl


Dzisiaj jest: 17 stycznia 2021 Imieniny: Marian, Jan, Antoni

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

12397383