Apel o ostrożność w związku z topniejącym lodem

topniejacy-lodSynoptycy zapowiadają w najbliższych dniach spory wzrost temperatur. W związku z tym ostrzegamy mieszkańców gminy Daleszyce przed zagrożeniami płynącymi ze strony topniejącego śniegu i lodu.

Prognozowane temperatury mogą dojść nawet do kilkunastu stopni na plusie w ciągu najbliższego tygodnia. Tak znaczące ocieplenie może być niebezpieczne dla osób korzystających ze zbiorników wodnych (wędkarzy), ponieważ utrzymująca się warstwa lodu może szybko topnieć i kruszeć, grożąc załamaniem pod najmniejszym ciężarem. Niebezpieczne są zwłaszcza źle oznakowane przeręble, na których nowa warstwa zmarzliny będzie zdradliwie cienka.

Ratownicy wodni uczulają, by w razie załamania się lodu pod człowiekiem, nie wpadać w panikę i w miarę możliwości wyczołgać się po powierzchni lodu na brzeg. Jeśli ktoś inny potrzebuje pomocy, należy w pierwszej kolejności zadzwonić pod numer alarmowy 112, potem można spróbować się podczołgać i podać gałąź lub choćby fragment ubrania (nigdy nie stawać na pękającym lodzie). Po wydostaniu na brzeg, starać się przebrać w suchą odzież.

Ale lód i topniejący śnieg stanowią zagrożenie nie tylko na akwenach. Należy uważać także przechodząc pod nieodśnieżonymi dachami. O szczególną ostrożność apelujemy także do kierowców, ponieważ po nocnych przymrozkach na drogach zalegać może warstwa lodu, który grozi utratą panowania nad kierownicą w godzinach porannych i wieczornych.


Dzisiaj jest: 28 lutego 2021 Imieniny: Makary, Prokop, Hilary

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

12461322