Gmina w obiektywie

ZASŁANIANIE UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

Obowiązek dotyczy: noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa w sytuacji, gdy nie można zachować 2-metrowej odległości od innych.

Na czym polega? Usta i nos musisz zasłonić w przestrzeni otwartej, gdy nie masz możliwości zachowania 2 metrów odległości od innych, a także w przestrzeni zamkniętej – np. w sklepach, w komunikacji zbiorowej.

Maseczkę trzeba wciąż obowiązkowo nosić m.in.:

  • w autobusie, tramwaju i pociągu,
  • w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś, z kim nie mieszkasz na co dzień,
  • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
  • w kinie i teatrze,
  • u lekarza, w przychodni, w: szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
  • w kościele i szkole, na uczelni
  • w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.
Ważne ! Zasadniczo  zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe. Z obowiązku tego zwolnione są jedynie osoby, które mają problemy z oddychaniem lub nie mogą zasłaniać ust i nosa z innych powodów zdrowotnych. Jeśli taka osoba pojawi się np. w sklepie, to powinna powiadomić obsługę sklepu, że nie może mieć zasłoniętych ust i nosa, aby nie narazić się na interwencję obsługi lub właściciela placówki handlowej, i po przekazaniu takiej informacji może zrobić zakupy.

13 czerwca Polska otwiera granice z krajami UE

W nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywraca pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Od tego momentu służby obecne na granicy będą prowadziły kontrole wyrywkowo. Dokładnie tak, jak to się odbywało przed pandemią koronawirusa i wprowadzeniem obostrzeń granicznych w Polsce. Polacy po powrocie do kraju nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny. Również obywatele Unii Europejskiej będą mogli bez przeszkód wjeżdżać do Polski.

Czytaj więcej...

Rząd znosi kolejne ograniczenia związane ze stanem epidemii

13 maja rząd przedstawił trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Wiadomo już, że od poniedziałku 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Od 25 maja umożliwione zostaną bezpośrednie konsultacje z nauczycielami maturzystom i uczniom ósmych klas oraz opieka nad uczniami klas 1-3 w szkołach podstawowych. Co jeszcze się zmieni?

Czytaj więcej...

ARiMR otwiera swoje placówki – pierwszy etap

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 18 maja będzie sukcesywnie otwierała swoje placówki dla rolników. W pierwszej kolejności będą to biura powiatowe i wybrane biura w oddziałach regionalnych. Od najbliższego poniedziałku na miejscu rolnicy będą mogli załatwić sprawy związane z rejestracją zwierząt, wnioskami inwestycyjnymi czy sprawy dotyczące działań premiowych.

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii, od 16 marca 2020 r. ograniczona została możliwość bezpośredniego kontaktu z klientem w biurach powiatowych, oddziałach regionalnych i centrali ARiMR. Mimo wprowadzenia obostrzeń Agencja realizowała swoje zadania na bieżąco.

Sprawna obsługa jest możliwa m.in. dzięki realizowanej w ARiMR strategii Agencja 4.0.

Czytaj więcej...

Biblioteka w gminie Daleszyce wznowiła działalność

Czytelnicy, którym w czasach społecznej kwarantanny brakowało kontaktu z literaturą, mogą znowu wypożyczać książki. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Daleszycach wznowiła swoją działalność. Pracownicy zadbali o to, aby było tu maksymalnie bezpiecznie pod względem epidemicznym.

Mieszkańcy tęsknili za książkami

To dobra wiadomość dla miłośników książek. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Daleszycach znowu działa. Tymczasowy przestój spowodowany był odgórnymi obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd RP, nakazującymi zamknięcie wszelkich instytucji oświaty, kultury i sportu. – Mieszkańcy gminy Daleszyce byli już spragnieni książek. Zdarzało się, że kiedy spotykali gdzieś pracowników biblioteki, dopytywali, kiedy ją otworzymy. Brak dostępu do literatury szczególnie doskwierał im przed świętami, kiedy każdy miał wolny czas dla siebie i myślał, że spędzi go z książką. Z informacji, jakie do mnie docierały wiem, że w tym trudnym czasie całkowitego zamknięcia bibliotek, czytelnicy wspomagali się e-bookami dostępnymi w Internecie. Cieszy nas fakt, że jednak ludzie czują potrzebę czytania – podkreśla Alicja Prendota, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Daleszycach.

Czytaj więcej...