Drukuj
Odsłony: 371

W związku z trwającymi upałami i brakiem opadów, apelujemy do Mieszkańców gminy Daleszyce o rozsądne wykorzystywanie wody z sieci wodociągowej. Przypominamy o uchwalonym przez Radę Miejską w Daleszycach zakazie napełniania wodą z gminnego wodociągu basenów i podlewania nią ogródków i terenów zielonych.

Skutkiem przedłużających się upałów jest susza, tymczasem Zakład Usług Komunalnych alarmuje, że pobór wody na terenie naszej gminy znacząco wzrósł. Aby uniknąć przerw w dostawie wody do codziennego użytku oraz zagrożenia braku wody w hydrantach przeciwpożarowych, prosimy Mieszkańców naszej gminy o odpowiedzialność i solidarność.

Dbajmy o przyrodę, zbierajmy deszczówkę

W upalne dni najwięcej wody jest zużywane na podlewanie przydomowych upraw. Mimo obowiązującego zakazu, napełniane są też baseny. Sytuację pogodową mają zmienić zapowiadane burze, jednak nawet gwałtowne ulewy nie nawodnią wysuszonej ziemi. Do tego konieczne są systematyczne lub długotrwałe opady na większym obszarze. Niestety, zmiany klimatyczne sprawiają, że oszczędzanie wody musi nam wejść w nawyk.

Ekolodzy przypominają, że najlepszym sposobem dbania o tereny zielone jest podlewanie jej wodą deszczową, która jest najbardziej przyjazna roślinom, wolna od szkodliwych pierwiastków i pełna wartości odżywczych, a ponadto – jest darmowa. Zbiorniki na deszczówkę powinny być już standardem na każdym podwórku, ale wystarczy choćby wiaderko podstawione pod rynnę, by cieszyć się cennym zasobem i żyć w zgodzie z naturą.