Tradycyjne strojenie choinek na daleszyckim rynku – było kolorowo i bardzo klimatycznie

28 barwnie przystrojonych drzewek – to efekt corocznej akcji ożywiania daleszyckiego rynku na święta. Choinki ubrano „na sportowo” i w biało-czerwone, narodowe barwy, ale nie tylko. Były przede wszystkim ozdoby ekologiczne i te wykonane z recyklingu. Rynek zachwycał feerią kolorowych barw, ale też doskonałą, przedświąteczną zabawą.

To już tradycja

15 grudnia na rynku w Daleszycach po raz kolejny odbyła się akcja strojenia świątecznych drzewek. Z roku na rok cieszy się ona coraz większym powodzeniem i przyciąga szerokie grono chętnych do ubierania choinek. Tłumnie stawiają się też obserwatorzy, którzy także chcą brać udział w tworzeniu świątecznego klimatu. – Akcja pod hasłem „ożywiamy daleszycki rynek na święta” organizowana jest już od grudnia 2014 roku. Polega na wspólnym strojeniu świątecznych drzewek, a warto podkreślić, że w tym roku mamy ich aż 28 – poinformował Dariusz Meresiński, burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce.

- Z tego miejsca chcę bardzo gorąco podziękować wszystkim tym, którzy wzięli udział w tej „zabawie” , a są tu dzisiaj z nami między innymi szkoły z terenu gminy Daleszyce, Koła Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, czy żłobka z Daleszyc. Ponadto w tym roku dołączył do nas Klub Sportowy Spartakus. Dzięki wszystkim osobom zaangażowanym w akcję, cieszy się ona ogromnym uznaniem. Tak duże zainteresowanie pokazuje, że chcemy się integrować i wspólnie przygotowywać do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Bardzo przychylny jest dla nas także nadleśniczy Tomasz Guz z Nadleśnictwa Daleszyce, który zawsze ma otwarte serce dla tego wydarzenia i każdego roku przekazuje nam niezbędną ilość drzewek. Będą pięknie zdobić daleszycki rynek – dodał burmistrz.

Drzewka strojone na różne sposoby

Drzewka, które strojone są w ramach akcji, jak co roku podarowało Nadleśnictwo Daleszyce. – W tym roku przekazaliśmy 28 choinek. Akcja ta ma już swoją tradycję i jest bardzo pozytywnie odbierana przez mieszkańców – powiedział Tomasz Guz, nadleśniczy Nadleśnictwa Daleszyce.

Oprócz przekazania choinek przedstawiciele Nadleśnictwa przystroili też jedno drzewko i to w bardzo wyjątkowy sposób. – Jako nadleśnictwo postanowiliśmy ubrać choinkę nie inaczej, niż ozdobami ekologicznymi. Prezentuje się ona w stonowanych, zielonych barwach – poinformował Tomasz Guz, nadleśniczy Nadleśnictwa Daleszyce.

Ale nie zabrakło też drzewek bardzo kolorowych. Każda choinka była własną inwencją twórczą grupy, która podjęła się jej przyozdobienia. – Uzgodniliśmy z dziećmi i ich rodzicami, że nasza choinka będzie ustrojona w stylu sportowym – powiedział Paweł Toboła prezes Klubu Sportowego Spartakus – Powiesiliśmy na niej figurki piłkarzy, piłki i inne symbole nawiązujące do aktywności fizycznej. Ozdoby wykonały dzieci i są to rzeczy zrobione między innymi z produktów, które często wyrzucamy, jak plastikowe zakrętki, czy gąbki. A ponieważ w przygotowanie ozdób zaangażowało się wiele osób, ubraliśmy aż dwa drzewka – dodał Paweł Toboła. - Akcja strojenia drzewek jest świetnym pomysłem. Dzieci mogą wykazać się olbrzymią kreatywnością – podkreślił Dawid Kawiński, trener Spartakusa.

Na rynku można było podziwiać także choinki ustrojone w barwy biało-czerwone. – Chcieliśmy w ten sposób uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – poinformowali uczniowie klasy IV B Szkoły Podstawowej w Daleszycach.
Biało-czerwoną choinkę przygotowali też uczniowie Szkoły Podstawowej w Brzechowie. - My również mamy choinkę w barwach narodowych. Część ozdób wykonana jest z naturalnych surowców, a część z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Na przykład z piłeczek, które nie nadawały się już do użycia, zrobiliśmy łańcuchy – poinformowała Anna Burys, dyrektor Szkoły Podstawowej w Brzechowie.

Wydarzeniem towarzyszącym wspólnemu strojeniu choinek był kiermasz świąteczny, na którym lokalni artyści zaprezentowali swoje wyroby. Można tu było kupić świąteczne ozdoby i piękne upominki, a także spróbować przygotowanych specjalnie na tę okazję produktów regionalnych.

Na zakończenie wręczono nagrody za najpiękniej przyozdobioną choinkę. Jury przyznało je w dwóch kategoriach. I tak, w kategorii szkół pierwsze miejsce, a w nagrodę reflektor LED zdobyła SP z Sukowa. Globusy powędrowały w nagrodę za drugie i trzecie miejsca. Na miejscu drugim uplasowała się SP z Niestachowa a na miejscu trzecim ex aequo SP z Daleszyc i klub Spartakus Daleszyce. W kategorii Kół Gospodyń Wiejskich nagrody otrzymały : KGW z Brzechowa, KGW z Niw oraz sołectwo Kranów.

Do wspólnej zabawy zaprosili: Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach oraz Nadleśnictwo w Daleszycach.

Agnieszka Olech


Dzisiaj jest: 7 lipca 2020 Imieniny: Cyryl, Metody, Estera

wybory-prezydenta-logozakladka-koronawirus2-www

odpady-nowe-konto.jpg

odpady2013

info-radca-prawny-www

aplikacja-blisko-baner

esesja logokielce-raj-dla-dzieci-logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

12116645