Aktualności PAP Samorząd

Szkoła w Borkowie ma już sto lat. Nadano jej imię i przekazano sztandar!

18 października, w Publicznej Szkole Podstawowej w Borkowie odbyły się niecodziennie uroczystości. Obchodzono 100-lecie istnienia placówki. Przy okazji jubileuszu, szkoła otrzymała imię Świętej Jadwigi Królowej oraz nowy sztandar. Jak na takie wydarzenie przystało, nie mogło zabraknąć życzeń, uroczystych przemówień oraz występów artystycznych.

Obchody stulecia szkoły w Borkowie rozpoczęły się punktualnie w samo południe uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym w Kaczynie pod przewodnictwem ks. Biskupa Jana Piotrowskiego. Dalsza część wydarzenia miała miejsce na placu Publicznej Szkoły Podstawowej w Borkowie. - Szkoła w Borkowie zmieniała się przez lata. Początkowo była to izba mieszcząca się w czworakach tartacznych, później drewniany barak za wsią. W obecnym miejscu szkoła funkcjonuje od 1965 roku. Dzisiaj to nowoczesny, gruntownie wyremontowany budynek i wspaniała kadra pedagogiczna.

- Należy pamiętać i podziękować tym, którzy sto lat temu podjęli trudną ale ważną decyzję o utworzeniu szkoły i o tych, którzy przez cały ten okres, aż do dnia dzisiejszego dbali o rozwój tej placówki – mówił Dariusz Meresiński, Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce.

- W tak uroczystym dniu okrągłego jubileuszu i nadania placówce imienia, chciałbym życzyć całej społeczności szkolnej wiary, cierpliwości, niegasnącego zapału, a przede wszystkim satysfakcji z pracy zawodowej, a jej uczniom samych sukcesów. Życzę także wielu kolejnych lat sukcesywnego rozwoju – podsumował Burmistrz.

Życzenia kolejnych stu lat dla całej społeczności szkolnej składali również, obecni na uroczystości: radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Grzegorz Gałuszka, Radna Rady Powiatu Kieleckiego Anna Kosmala, Nadleśniczy Nadleśnictwa Daleszyce Tomasz Guz, a także przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z terenu Miasta i Gminy Daleszyce.

Jednym z najbardziej podniosłych momentów wydarzenia było odczytanie i odebranie aktu nadania imienia Publicznej Szkole Podstawowej w Borkowie. Placówka otrzymała nazwę Świętej Jadwigi Królowej. Następnie przekazano Samorządowi Uczniowskiemu sztandar szkoły. – Sztandar jest symbolem wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej w naszej szkole – mówiła dyrektor placówki Anna Moszyńska.

Ważną częścią uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy z nazwą szkoły oraz ślubowanie uczniów klas pierwszych na przekazany placówce sztandar. Zebrana społeczność szkoły i zaproszeni goście mogli obejrzeć na telebimie specjalne życzenia od pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, która objęła patronat honorowy nad wydarzeniem.

Warto przypomnieć, że w 2012 roku mocno ważyły się losy szkoły w Borkowie, kiedy to chciano placówkę zamknąć. Jednak rodzice oraz nauczyciele postanowili zawalczyć o jej istnienie i założyli wówczas stowarzyszenie, które przejęło jej prowadzenie. - Mocno o powstanie stowarzyszenia, którego zadaniem miałoby być prowadzenie szkoły walczył m.in. obecny Przewodniczący Rady Miejskiej w Daleszycach, Rafał Siwonia. Zdaniem dyrektor szkoły Anny Moszyńskiej, był to trudny czas wymagający stawienia czoła wielu wyzwaniom, ale jednocześnie bardzo pouczający. - Stowarzyszenie prowadzi szkołę z sukcesami do dziś. Obecnie w placówce kształci się 120 dzieci – poinformowała dyrektor Anna Moszyńska.

Agnieszka Olech


Dzisiaj jest: 22 lutego 2020 Imieniny: Marta, Małgorzata, Piotr

wybory-prezydenta-logo

odpady-nowe-konto.jpg

odpady2013

info-radca-prawny-www

aplikacja-blisko-baner

esesja logokielce-raj-dla-dzieci-logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

11926261