Nasze gospodynie na Święcie Chleba

W podkieleckiej Tokarni 6 września obchodzone było Święto Chleba. Na tegorocznym pikniku nie zabrakło wyraźnego akcentu z gminy Daleszyce: do grona zespołów pokazujących polskie tradycje ludowe zaproszone zostały przez organizatorów Sukowianki znad Lubrzanki, a pokaźną grupę zwiedzających stanowili członkowie naszych klubów seniora.

Święto Chleba w Tokarni to pokazy i inscenizacje dawnych tradycji ludowych. Setki gości skansenu mogły, jak co roku, zobaczyć, jak wyglądało jeszcze całkiem niedawno życie na podkieleckiej wsi, w tym – produkcja chleba od mielenia zbóż po wyrabianie ciasta na zaczynie. Pokazywane są również dawne obrzędy, które towarzyszyły zakończeniu żniw. Dla zwiedzających otwarte są zabytkowe izby, rusza wiatrak, w piecach wypiekane są świeże bochenki. I to właśnie w „chałupie z Daleszyc” można było spróbować jeszcze ciepłych podpłomyków.

- Było mnóstwo atrakcji i zwiedzania. Msza w kościele z Rogowa, obyczaj "Okrężne", koncerty kapel ludowych, stragany z pamiątkami, rękodziełem i regionalnymi smakołykami, galeria fotografii Pawła Pierścińskiego - mistrza Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, wystawa strojów ludowych, konkursy z nagrodami... Dzień pełen wrażeń – podsumowali niedzielny piknik nasi seniorzy. - Nie zabrakło tańców, pokazów regionalnego folkloru oraz degustacji miejscowych potraw. Uwieńczeniem tak bogatego dnia był występ zespołu śpiewaczego Sukowianki znad Lubrzanki. Dziękujemy organizatorom za fantastyczne urozmaicenie naszego "klubowego życia" – dodają.

W Święcie Chleba wzięli udział podopieczni wszystkich pięciu klubów seniora działających na terenie gminy Daleszyce. Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu, na który środki zostały pozyskane przez Urząd Miasta i Gminy w Daleszycach. Burmistrz Dariusz Meresiński nie krył radości z tego, że członkowie klubów seniora mogli wyjechać na piknik. – Cieszę się, że razem z mieszkańcami naszej gminy mogłem wziąć udział w tak pięknym wydarzeniu. Skansen w Tokarni ma swój niewątpliwy urok, pogoda nam dopisała, a widowiskowe pokazy przeniosły w czasie – zachwalał burmistrz. Dariusz Meresiński gratulował również „Sukowiankom” pięknego stoiska i występu podczas Święta Chleba. – Naszym bardzo przyjemnym zadaniem jest pielęgnowanie tradycji ludowych, a tutaj w Tokarni gmina Daleszyce mogła zaprezentować swoje bogate dziedzictwo kulturowe, którym możemy się szczycić – dodał burmistrz.

Magdalena Włodarska


Dzisiaj jest: 26 listopada 2020 Imieniny: Konrad, Leonard, Sylwester

logo-korpus

zakladka-koronawirus2-www

odpady2013

info-radca-prawny-www

aplikacja-blisko-baner

esesja logokielce-raj-dla-dzieci-logo

Projekty współfinansowane
ze środków Unii Europejskiej

flaga-unii

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego

logo zit kof

Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Daleszyce

Lokalny Program Rewitalizacji

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej

pgn

Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

mgops

logo-mgops-swiadczenia

Biuletyn Informacji Publicznejepuap2
 

Pogoda u nas

Linki

zlobek-logo

geoportal-kielce

wrota-swietokrzyskie x

logo bialelugi X

Swietokrzyskie-link

Powiat kielecki logo-link

pup kielce-logo

sodr modliszewice logo

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa logo

Statystyki odwiedzin

12319685