Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikował ranking najaktywniejszych gmin w Programie Czyste Powietrze.  Najnowszy ranking obejmuje zestawienie aktywności gmin w składaniu wniosków o dofinansowanie w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. W rankingu wzięto pod uwagę dwa kryteria – liczbę wniosków o wymianę starych urządzeń grzewczych oraz liczbę wniosków odniesioną do liczby budynków jednorodzinnych w danej gminie. Nasza gmina jest na 20 miejscu spośród 2162 gmin, które biorą udział w programie „Czyste Powietrze”.

- Ogromne gratulację należą się wszystkim zaangażowanym mieszkańcom za udział w programie "Czyste Powietrze". Wasze decyzje o skorzystaniu z dofinansowania na wymianę pieców, termomodernizację oraz odnawialne źródła energii są krokiem w stronę poprawy jakości powietrza i ochrony naszego środowiska. Dziękujemy za Waszą świadomość ekologiczną, jak również tworzenie bardziej zrównoważonej przyszłości dla naszej społeczności. Wspólne działania mogą być przykładem dla innych oraz dowodem, że razem możemy dokonać pozytywnych zmian dla otaczającego nas środowiska – mówi burmistrz Dariusz Meresiński.

Najważniejsze zmiany w programie „Czyste Powietrze” od 14 czerwca 2024 roku.

- Pompy ciepła oraz kotły na biomasę będą kosztem kwalifikowanym tylko wtedy, gdy ich parametry techniczne zostaną potwierdzone wpisem na listę ZUM.

- Wprowadzono obowiązek wykonania audytu energetycznego przy wyborze pompy ciepła. Dofinansowanie na audyt wynosi do 1 200 zł i pokrywa 100% kosztów kwalifikowanych.