Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza oraz Sukowianki znad Lubrzanki zostały nagrodzone podczas finałowego konkursu ,,Obrzęd – tradycje dożynkowe świętokrzyskiej wsi", jaki odbył się 27 sierpnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Nasze artystki z Marzysza otrzymały drugie miejsce w kategorii „zespoły pieśni i tańca”, natomiast Sukowianki były trzecie w kategorii „zespół obrzędowy”.
Tematem przewodnim konkursu były obrzędy żniwne i dożynkowe, dlatego zaprezentowałyśmy stare pieśni ludowe, jakie przed laty na świętokrzyskich wsiach śpiewane były w podziękowaniu za plony i związane z ośpiewywaniem wieńców dożynkowych na dworach u dziedzica – mówi pani Teresa Klimczak, kierowniczka zespołu z Marzysza. Panie wystąpiły na scenie ze wsparciem „Kumotrów” i wyśpiewały sobie uznanie jury pieśniami „A wyjzyjże gospodarzu”, „Otwórzcie, otwórzcie te serokie wrota” i „U nasego pana”.
„Sukowianki” natomiast pokazały obrzęd „przepiórki”. – To bardzo stary zwyczaj pochodzący jeszcze sprzed tradycji dożynkowych, kiedy zboże kosiło się ręcznie. Już po zbiorach kobiety pozostawiały ostatnie kłosy zbóż, obwiązywały je słomą, ozdabiały kwiatami i ośpiewywały go – jako symbol podziękowania za plony, obfitość. Było także tzw. oborywanie ziemi wokół tych kłosów, ważna była bliskość z naturą, dlatego zostawiało się kawałek chleba zwierzętom, by uchronić przyszłoroczne plony przed stratami, czy ptakom, które umilały swoim śpiewem pracę gospodarzom. Śpiewałyśmy bardzo starą pieśń o przepiórce, miałyśmy oryginalne stroje, sierp – opowiada Anna Kosmala z „Sukowianek”.
- Gratuluję serdecznie wszystkim naszym znakomitym artystom, którzy z sukcesami reprezentują naszą gminę w regionie i całym kraju. Dzięki Waszej pasji mamy bogatszą kulturę, ocalone od zapomnienia pieśni i piękne tradycje – podkreśla burmistrz Dariusz Meresiński.