Ławeczka pamięci Bronisława Opałki, muzyka i artysty kabaretowego znanego w kraju głównie z kreacji „Genowefy Pigwy” stanęła w Marzyszu, gdzie znany artysta mieszkał do ostatnich lat życia. – Zależy nam, by pamięć o tym wspaniałym człowieku nie zgasła – podkreślał burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński. Na uroczystość odsłonięcia ławeczki przybyli do Marzysza krewni i przyjaciele Bronisława Opałki, mieszkańcy miejscowości i gminy Daleszyce oraz lokalni artyści.
Ławeczkę wraz z burmistrzem Dariuszem Meresińskim oficjalnie odsłonili przybyli na uroczystość goście: Jan Kozłowski, który współtworzył z Bronisławem Opałką kabaret oraz Sebastian Przybyłowicz, z którym Opałko tworzył audycję „Radio Pigwa”, krewni artysty: Anna Opałko, Bożena Barchan, Maria Szafaryn-Kokoszka, Karolina Opałko, przyjaciel Jerzy Baranowski, a także autorzy ławeczki: rzeźbiarz Michał Pronobis i odlewnik Jacek Guzera. W uroczystości wzięli udział także: Anna Kosmala - radna Powiatu Kieleckiego, Tomasz Kosakiewicz – prezes stowarzyszenia ROSA, które wspólnie z samorządem zainicjowało powstanie rzeźby, Ewa Pawłowska – prezes Towarzystwa Przyjaciół Marzysza, radni Rady Miejskiej w Daleszycach, sołtysi, sekretarz Urzędy Miasta i Gminy w Daleszycach Piotr Ferens, koła gospodyń wiejskich z terenu gminy i przedstawiciele lokalnych klubów seniora.
Jak przypomniał burmistrz, Bronisław Opałko przez wiele lat mieszkał w Marzyszu, występował także na scenie z zespołami śpiewaczymi z Marzysza i Sukowa, z którymi nagrał jeden ze swoich najbardziej znanych utworów „Jestem ze wsi”.
Artysta pochodził z Kielc. Pamiętną postać Genowefy Pigwy z Napierstkowa stworzył w 1975 roku, po czym przez ponad 40 lat ze występował z programem kabaretowym w całym kraju oraz dla Polonii za granicą. Jako Genowefa Pigwa bawił i promował folklor, ale też wyśmiewał polskie przywary i komentował rzeczywistość polityczną kraju. Zmarł 18 sierpnia 2018 roku.