Dla kierowców – wyświetlacze prędkości, a dla uczniów – mobilne miasteczka rowerowe i symulatory zdarzeń drogowych. M.in. takie inwestycje zaplanowała gmina Daleszyce, by edukować młodzież i poprawić bezpieczeństwo infrastruktury drogowej na najbardziej ruchliwych odcinkach dróg w sąsiedztwie gminnych szkół. - Projekt nazwaliśmy „Bezpieczna droga do szkoły” i dokładnie o to chodzi, by dzieci w naszych miejscowościach były bezpieczne i znały też możliwe skutki różnych ryzykownych zachowań – mówi burmistrz Dariusz Meresiński.
- Ponieważ ruch na naszych drogach wciąż się zwiększa, to ważne jest, by nie tylko budować dla uczniów chodniki i przejścia dla pieszych przy szkołach, co też sukcesywnie robimy, ale również sięgać po nowoczesne technologie, które wspomagają bezpieczeństwo. Jednym z takich rozwiązań są wyświetlacze prędkości, które alarmują kierowców, jeśli jadą za szybko i tym samym łamią przepisy drogowe. Ale ważna jest też profilaktyka i edukacja wśród samych uczniów i dlatego chcemy wyposażyć szkoły w mobilne miasteczka rowerowe, by kolejne roczniki uczyły się prawidłowych zasad poruszania na drogach. Kupujemy też symulatory zderzeń, by uczulić dzieci i młodzież, jak ważne jest zapinanie pasów w samochodach, oraz trenażery czasu, by móc zbadać koordynację wzrokowo-ruchową, co w praktyce oznacza, że dzieci przekonają się, jak rozproszenie uwagi – na przykład podczas używania telefonu komórkowego – wpływa na nasze bezpieczeństwo na drodze – dodaje burmistrz.
W ramach zadania zakupionych ma być w sumie osiem radarowych, zasilanych solarnie wyświetlaczy prędkości – zostaną zamontowane po dwie sztuki na drogach powiatowych na wysokości szkół w Daleszycach, Niestachowie, Brzechowie i Szczecnie.
Kolejną inwestycją będzie dostawa dwóch mobilnych miasteczek rowerowych, czyli kompleksu obiektów przeznaczonych do nauki przepisów ruchu drogowego i praktycznego szkolenia w zakresie ruchu pieszych oraz przede wszystkim do nauki jazdy na rowerze. Będzie można tu przećwiczyć jazdę na rondzie, reakcję na znaki drogowe, sygnalizatory świetlne i rogatki kolejowe.
Do szkół trafią też cztery symulatory zderzeń i dwa trenażery czasu. Symulator ma postać wózka z fotelem, który po zapięciu pasów zostaje wprawiony w ruch i gwałtownie zatrzymany, co daje uczucie szarpnięcia jak przy hamowaniu w aucie jadącym z prędkości ok. 14 km/h. Trenażery czasu reakcji natomiast pozwalają ocenić koordynację wzrokowo-ruchową, czyli, z jaką prędkością zdołamy zareagować na sytuację drogową, gdy działają na nas typowe rozpraszacze uwagi, jak zmęczenie, stres, ale też leki, używki czy telefony komórkowe.
Gmina jest aktualnie w trakcie postępowania przetargowego na realizację inwestycji.