W dniu 6 marca 2024 roku w Szkole Podstawowej w Sukowie miało miejsce niezwykłe spotkanie z pisarzem, obrońcą i miłośnikiem zwierząt - Tomem Justyniarskim, który jest autorem lektury szkolnej dla klas I- III zatytułowanej „Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca", jak i kilkunastu innych pozycji, włączając w to podręcznik „Lekcje miłości do zwierząt”, wprowadzający pilotażowo w Warszawie rewolucyjne zmiany w polskim systemie edukacji, kształtując zarówno wiedzę, jak i emocjonalną świadomość młodych ludzi. Podczas spotkania pisarzowi towarzyszyła Jego wierna suczka Lusia.
Pasja Toma Justyniarskiego, Jego oddanie walce o prawa i dobrostan zwierząt, osobiste doświadczenia oraz fascynacja światem istot, w dużej mierze zależnych od nas - ludzi, sprawiają, że spotkania z Nim a także lektura Jego książek są źródłem inspiracji dla każdego uczestnika spotkań czy czytelnika, bez względu na wiek.
Dodatkowo, autor podzielił się swoimi przemyśleniami na temat procesu pisania, zdradzając tajniki tworzenia literatury oraz opowiedział historie uratowanych zwierząt, które stały się mobilizacją do pisania kolejnych książek.
Jednak głównym tematem spotkania była niezwykle uwrażliwiająca i pobudzająca do refleksji rozmowa, która dotyczyła tego, jak ważną rolę pełnią w naszym życiu zwierzęta i ile radości potrafią dać w zamian za dobre traktowanie. Pisarz tłumaczył, że człowiek jest odpowiedzialny za swego pupila i powinien go traktować jak członka rodziny. Wielokrotnie powtarzał uczniom 3 ważne hasła, które są przesłaniem jego spotkań: ZWIERZĘTA TO NASZA RODZINA, ZWIERZĘTA CZUJĄ TAK JAK MY i ZE ZWIERZĘTAMI TRZEBA ROZMAWIAĆ. Jak się dowiedzieliśmy, Tom Justyniarski do tej pory uratował już około 1000 zwierząt, między innymi: ponad 500 psów, ponad 200 kotów, kilkadziesiąt bocianów, kilka koni, saren, jeży, wiewiórek i nietoperzy.
Chcąc udowodnić, że los porzuconych zwierząt nie jest obojętny także i nam, społeczność uczniowska po raz kolejny włączyła się w pomoc na rzecz podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kielcach. W ramach akcji zebrano między innymi karmę oraz artykuły chemiczne potrzebne placówce.
Jak zaznaczyła Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sukowie, Małgorzata Bielecka, spotkanie z Tomem Justyniarskim skorelowane było również z „Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”, w ramach którego szkoła pozyskała dofinansowanie na zakup książek, elementów wyposażenia biblioteki szkolnej oraz realizację działań promujących czytelnictwo, bo książka ma ogromny wkład w rozwój młodego człowieka. Poprawia koncentrację, pamięć, rozwija umiejętności poznawcze i analityczne.
„Zgodnie z założeniami Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Daleszyce w 2023 roku oraz ustawą o ochronie zwierząt jednomyślnie zgadzamy się, że: Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Jesteśmy świadomi faktu, że wychowanie dzieci w duchu szacunku i miłości przynosi szereg korzyści zarówno dla dzieci jak i samych zwierząt oraz przyczynia się do większego zrozumienia i wartościowania przyrody jako całości. Pozytywny stosunek do zwierząt wpływa także na umiejętność budowania i utrzymania relacji interpersonalnych, gdyż domowi pupile chętnie angażują się w interakcje z ludźmi, co przyczynia się do rozwoju umiejętności komunikacyjnych i społecznych, szczególnie w przypadku osób nieśmiałych czy wycofanych . Zwierzę nie ocenia, nie osądza. Kocha. Jest. I tego nasza szkoła uczy, będąc nie tylko miejscem nauki, ale także miejscem wzrostu osobistego i społecznego” – podsumowały organizatorki spotkania: pani Marianna Piątek, nauczyciel – bibliotekarz oraz Anna Kędzierska, nauczyciel języka angielskiego (prywatnie, Panie są ogromnymi „zwierzolubami” i każda z nich opiekowała się lub nadal opiekuje przygarniętym, niechcianym zwierzakiem).
Anna Kędzierska
Aleksandra Górniak - Bandura
Szkoła Podstawowa w Sukowie