To już pewne. W miejscu starej, czterdziestoletniej hali sportowej powstanie nowoczesny obiekt, który całkowicie zmieni oblicze lokalnej infrastruktury sportowej i kulturalnej. Burmistrz miasta i gminy Daleszyce, Dariusz Meresiński, właśnie podpisał umowę z wykonawcą na budowę Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury wraz z pełnowymiarową halą sportową. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 8,5 miliona złotych, z czego aż 90 procent pokryje rządowe dofinansowanie pozyskane w ramach Polskiego Ładu.

Nowoczesna hala sportowa na miejsce czterdziestoletniej

Stara hala sportowa, służąca lokalnej społeczności przez około 40 lat, zostanie zastąpiona nowoczesnym obiektem spełniającym najwyższe standardy komfortu i energooszczędności. W miejscu obecnej hali, przy której znajduje się również MGOK, powstanie nowy kompleks sportowo-kulturalny. Budowa potrwa 17 miesięcy od momentu podpisania umowy.

Zaplanowano prawdziwe arcydzieło architektoniczne

Nowy obiekt to prawdziwe arcydzieło architektoniczne. Kompleks będzie obejmował pełnowymiarowe boisko do siatkówki i koszykówki, które można przekształcić w przestrzeń do gry w piłkę ręczną i nożną. Część kulturalna obiektu będzie miała cztery kondygnacje, w tym piwnice z pomieszczeniami technicznymi i gospodarczo-magazynowymi. Na parterze swoją siedzibę będzie miał Klub Sportowy Spartakus Daleszyce, a piętro pierwsze i poddasze zajmie Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Tutaj zaplanowano między innymi salę o powierzchni osiemdziesięciu metrów kwadratowych, gdzie trenować będą mogły Mażoretki, Kryształki czy też członkowie Orkiestry Dętej. Sala ta będzie służyć nie tylko do zajęć muzyczno-tanecznych, ale też do spotkań z mieszkańcami. Charakterystycznym elementem obiektu będzie nowoczesna membrana dachowa oraz dekoracyjne wiązary drewniane. Energooszczędne ogrzewanie podłogowe wspierane przez kotły na pellet i pompę ciepła zapewni komfort użytkowania. Przy budowie nowego kompleksu uwzględnione zostaną najnowsze standardy i technologie.

Będą idealne warunki do rozwoju pasji i talentów

2 lipca to data, która bez wątpienia zapisze się złotymi literami na kartach historii miasta i gminy Daleszyce. To właśnie tego dnia burmistrz Dariusz Meresiński podpisał umowę z wykonawcą budowy nowoczesnego obiektu kulturalno-sportowego. - To prawdziwie historyczny moment. Muszę przyznać, że dziś spełnia się marzenie pokoleń mieszkańców naszej gminy. Istniejąca hala sportowa ma za sobą ponad 40 lat funkcjonowania. Dziękuję wszystkim, którzy 40 lat temu podjęli się wyzwania wybudowania tej hali. Służyła ona tysiącom osób. Tu swoje miejsce ma Klub Sportowy Spartakus Daleszyce i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, w którym spotykają się i trenują Mażoretki, Kryształki i Orkiestra Dęta. Kiedyś nawet odbywały się tu także wesela i spotkania kulturalne – przypomina burmistrz Dariusz Meresiński. - Można powiedzieć, że coś się kończy po to, żeby coś mogło się zacząć. Istniejąca hala sportowa, bezpowrotnie mająca już za sobą lata świetności i funkcjonowania, ustępuje miejsca obiektowi, który będzie symbolem nowoczesności i postępu. Wybudujemy nową halę sportową i siedzibę MGOK, które będą służyć obecnym i przyszłym pokoleniom, zapewniając im komfortowe warunki do rozwijania swoich pasji i talentów – mówi burmistrz Dariusz Meresiński.

90 procent kosztów pokryje dofinansowanie

- Cały proces przygotowań do tej inwestycji nie był łatwy. Udało nam się pozyskać milionowe dofinansowanie rządowe w ramach Polskiego Ładu, które pokryje aż 90 procent kosztów budowy nowoczesnej hali sportowej wraz z ośrodkiem kultury. To ogromne wsparcie finansowe, dzięki któremu możemy zrealizować marzenia całych pokoleń mieszkańców. To będzie historyczna inwestycja – przyznaje burmistrz Dariusz Meresiński.

Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach dodaje, że ta inwestycja była długo wyczekiwana. - Hala wybudowana 40 lat temu jest w złym stanie. Od dawna wymagała gruntownego odnowienia. Cieszymy się, że burmistrz Dariusz Meresiński pozyskał tak wysokie dofinansowanie, które pozwoliło mu na ostateczne podjęcie decyzji o wyburzeniu starego budynku i w jego miejsce wybudowaniu nowoczesnego obiektu sportowo-kulturalnego. Dziś pisze się prawdziwa historia – zaznacza dyrektor Norbert Wojciechowski.

Zadowolenia nie kryje także prezes Klubu Sportowego Spartakus Daleszyce, Piotr Godek. - Do tej pory treningi odbywały się w trudnych warunkach. Hala jest mała. Jesteśmy przekonani, że komfort trenowania w nowym obiekcie będzie zupełnie inny. Ogromnie cieszymy się, że w naszej gminie powstanie nowoczesna hala sportowa – mówi prezes Piotr Godek i dodaje, że na czas budowy treningi będą odbywać się w nowych halach m.in. w Słopcu oraz w szkole w Daleszycach.

Nowoczesna i funkcjonalna przestrzeń spełni marzenia

Nowoczesny obiekt sportowo-kulturalny będzie otwarty dla mieszkańców już za 17 miesięcy. Trzeba przyznać, że to wielofunkcyjny budynek na miarę naszych czasów, który znacząco wpłynie na jakość życia mieszkańców. Nowa hala sportowa i MGOK staną się miejscem, gdzie mieszkańcy będą mogli rozwijać swoje pasje sportowe i kulturalne, w pełni czerpiąc korzyści z nowoczesnych i funkcjonalnych przestrzeni.

Agnieszka Olech