Pracowicie minął przedświąteczny czas dla uczniów Szkoły Podstawowej w Mójczy. Przedstawiamy krótką relację z wydarzeń, jakie miały miejsce w tej placówce. W klimat bożonarodzeniowego świętowania pięknie wpisuje się także wiersz nauczyciela szkoły, Łukasza Wilczkowskiego, który prezentujemy poniżej.
Przedszkolaki przywitały nowonarodzonego Jezusa
Przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej w Mójczy znają dobrze historię i okoliczności przyjścia na świat Jezusa, tym bardziej, że same wzięły udział w jasełkach. Najmłodsze gwiazdki i gwiazdeczki w cudnych strojach przygotowanych przez rodziców wcieliły się w postacie znane z przekazów biblijnych. W przedstawieniu wystąpili Maryja i Józef. Nie mogło też zabraknąć pastuszków i mędrców, którzy oddali cześć narodzonemu Panu, przynosząc mu dary. Tej wzniosłej chwili towarzyszyło śpiewanie kolęd oraz świątecznych piosenek.
LINK: https://drive.google.com/file/d/1qTKB_WU4Sd8oZSEtF14UzKteP5OPQBIl/view?usp=sharing
Z Mójczy do Betlejem
17 grudnia 2021 r. w Szkole Podstawowej w Mójczy odbyły się także jasełka w wykonaniu uczniów starszych klas i “zerówkowiczów”. Wydarzeniu towarzyszył świąteczny, pełen radości i nadziei na lepsze jutro nastrój oraz chwile wyciszenia i zadumy. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć kolęd i płynących prosto z serca życzeń. Wszystko po to, aby lepiej zrozumieć sens Bożego Narodzenia, najbardziej rodzinnych świąt w kalendarzu.
Przedstawienie zostało przygotowane przez nauczyciela języka polskiego Łukasza Wilczkowskiego i księdza Konrada Kowala. Spotkanie tradycyjnie zakończyło się składaniem świątecznych życzeń. Do wszystkich zebranych gorące słowa skierowała dyrektor placówki - Marta Puchała, która doceniła także trud włożony w przygotowanie inscenizacji. To świadectwo tego, jak ten dzień jest ważny dla nas wszystkich - podkreślała.
Moc życzeń dla seniorów
Gdy Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, pamiętamy o innych – potrzebujących dobrego słowa i życzliwości. Dowód? Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mójczy wykonali kartki i napisali życzenia świąteczne dla podopiecznych Domu Seniora "Zielone Niwy". Malowane, rysowane, wyklejane karnety trafiły do starszych, samotnych, schorowanych osób z nadzieją, że przyniosą radość i wywołają uśmiech na ich twarzach i dodadzą wiary w lepsze jutro.
Świąteczna paczka dla zwierzaków ze schroniska
Na szczęście, są dobrzy ludzie, którzy otaczają bezdomne, często porzucone zwierzęta swoją pomocą, pomagając odzyskać im zaufanie do człowieka. Wśród nich są także wychowankowie Szkoły Podstawowej w Mójczy, którzy z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili zbiórkę żywności na rzecz czworonogów ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach.
W środę, 15 grudnia 2021 roku ksiądz Konrad Kowal wraz z przedstawicielkami Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Mójczy wybrał się do Dymin, aby przekazać zebrane produkty bezdomnym zwierzakom. Wizyta ta była niecodzienną lekcją wrażliwości i znajomości potrzeb czworonożnych przyjaciół.
Bomb(k)owa kartka
W Klubie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych rozstrzygnięto okolicznościowy konkurs plastyczny zatytułowany "Najpiękniejsza kartka bożonarodzeniowa". Na adres organizatorów wpłynęło aż 241 prac. Tym bardziej cieszy sukces Hanny Puchały - uczennicy Szkoły Podstawowej w Mójczy, której w młodszej kategorii wiekowej jury postanowiło przyznać pierwsze miejsce za oryginalną kartką z bombkami w stylu militarnym.
To kolejna akcja, w której Szkoła Podstawowa w Mójczy żywo uczestniczy, aby wyrazić swoje wsparcie dla polskich żołnierzy. Wcześniej do mundurowych pełniących służbę na granicy polsko-białoruskiej powędrowały okolicznościowe kartki z życzeniami.
Paczki dla seniorów
Z inicjatywy Szkolnego Koła Caritas i Samorządu Uczniowskiego działających w Szkole Podstawowej w Mójczy uczniowie klas 1-8 włączyli się do akcji zorganizowanej przez Fundację "Mama w Mieście" - "Listy do Mikołaja od Babć i Dziadziusiów z Domów Pomocy Społecznej". Do rąk uczniów trafiło osiem wzruszających listów, po jednym na klasę. Zadaniem każdego oddziału było przygotowanie świątecznej paczki i dostarczenie seniorom nie tylko darów, często artykułów codziennej potrzeby, ale także, a może przede wszystkim, radości i wiary w lepsze jutro. Koordynatorem tej szlachetnej akcji był Agnieszka Długosz Rzepka, która na co dzień opiekuje się Samorządem Uczniowskim w tejże placówce.
Poetyckie laury polonisty z Mójczy
Łukasz Wilczkowski - polonista ze Szkoły Podstawowej w Mójczy wygrał wojewódzki konkurs poetycki "Piękno Stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości Świętego Jana Pawła II".
Wiersz wielokrotnie już wyróżnianego poety porusza ważne kwestie - mówi o wpływie słów Jana Pawła II na ludzi, którym przyszło ich słuchać, i o odpowiedzialności, którą ponosimy za to, co mówimy. To także historia zmagania się z własnymi słabościami, które uszlachetnia i zbliża do świętości oraz analiza przeszłości, w której współcześnie należy szukać drogowskazów moralnych.
„Nie lękajcie się, znam drogę”
Ostrożnie
kamienie
bywają śliskie
między nimi ciernie
Spokojnie
jestem przewodnikiem
wiem jak omijać
słodkie manowce
Śmiało
zaufajmy drodze
w zanadrzu tobołek myśli
nad głowami
aureola słońca
w rozpostartych ramionach
serdecznego
Świętego Krzyża
Dzień dobry jodły
Witajcie gór szczyty
Kłaniam się Wam pszeniczne kłosy
Dziękuję za wyszeptane do ucha
Pieśni o Korzeniach
Dobrze się trzymacie
wiekuiste dęby
w miejscu odpoczynku
jest zwyczaj
przemówić:
Najmilsi
...wcale nie tak dawno temu
gdy zgrzyt gardeł
potężniał w szept nocy
przejęci śmiercią
zatykali uszy
widzieli freski krwi
domniemali ich autorów
zza zasklepionych oczu
dostrzegali chudy strzęp sutanny
za winklem kory
w zaroślach
szańcach
za skalistymi plecami
rozbrzmiewał szorstki hymn
- Totus Tuus -
traktował
o wodzie ogniu bliznach oddechu
na przekór
niósł hostie powietrza
na języki liści
- Totus Tuus -
odpowiadało echo
tam na opuszczonej drodze
ktoś przesypał piasek
ktoś nie śmiał podejść
do rozprutego brzucha świątyni
- Totus Tuus -
gaworzył wiatr
tymczasem
Relikwie Krzyża zdobywały teren
odwaga przybierała na sile
nabierało impetu Słowo
nie przebierały w złotych środkach gesty
adoracje łamały decydenckie prawo
inne raje nie robiły wrażenia...
dziś - Towarzysze Drogi -
znając smak ocalenia
kosztuję ciszę
zanurzam się cały
w widma przeszłości
ludzkie zachody
pohańbioną ziemię...
w miejscu spoczynku
jest zwyczaj
milczeć:
Najmilsi
- - - -
- - - -
A gdy przyszedł wiadomy znak
ciężki strup atramentu
pocałunek złożony do stóp ziemi
zapadło wymowne milczenie
padły przemilczane słowa
potem
zostało patrzeć jak
za moim przewodnictwem
wzdłuż alei
podąża tłum
po dojrzewający owoc
to właściwa droga
Najmilsi
nie przestawajcie wierzyć
w modlitwę
o wątłe zdrowie
i kolejną kroplę oddechu