Weterynarze apelują, by informować odpowiednie służby, jeśli natkniemy się w lesie na zwłoki dzika. Ma to szczególne znaczenie w przypadku utrzymującego się w różnych rejonach kraju zagrożenia chorobą wirusową ASF (afrykański pomór świń). Usuwanie ze środowiska martwych dzików może pomóc w eliminacji wirusa.
Wirus ten nie jest groźny dla ludzi, jedynie dla świń i dzików, dlatego może wywołać ogromne szkody w gospodarstwach rolnych. W miejscach występowania wirusa konieczna jest utylizacja całych hodowli świń i ponoszenia ogromnych nakładów finansowych na zwalczanie ryzyka rozprzestrzeniania choroby. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.
Jeśli w lesie natkniemy się na padłego dzika, warto oznaczyć to miejsce i zgłosić fakt do powiatowego lekarza weterynarii lub straży miejskiej (ewentualnie najbliższej lecznicy weterynaryjnej, miejscowego koła łowieckiego lub władz gminy).
W związku z zagrożeniem ASF:
- w lesie nie wolno zostawiać odpadków żywnościowych;
- należy powstrzymać się od hałasowania, które powoduje płoszenie dzików;
- nie spuszczać psów ze smyczy;
- zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF osoby mające kontakt z dzikami muszą przestrzegać zasad higieny niezbędnej do ograniczenia ryzyka szerzenia się choroby; nie wolno im również przez trzy doby wykonywać czynności związanych z hodowlą świń.
Weterynarze uczulają też na występowanie wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) i przypominają o konieczności stosowania odpowiednich zabezpieczeń i zasad higieny.