To już pewne. Przy Szkole Podstawowej w Szczecnie zostanie wybudowana nowoczesna sala gimnastyczna wraz z łącznikiem szkolnych budynków. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą zadania, co bez wątpienia jest historycznym momentem dla lokalnej społeczności. Inwestycja, której koszt wyniesie prawie 3,5 miliona złotych, zrealizowana zostanie dzięki blisko 50% dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki pozyskanego przez władze gminy Daleszyce w ramach programu „Sportowa Polska”.

            Burmistrz miasta i gminy Daleszyce, Dariusz Meresiński, zaznacza, że budowa nowoczesnej sali sportowej przy szkole w Szczecnie to niezwykle ważna i długo wyczekiwana inwestycja. - Dziś jest historyczny dzień dla nas wszystkich w Szczecnie. Długo oczekiwana sala gimnastyczna to nie tylko spełnienie marzeń naszych uczniów i ich rodziców, ale również docenienie pracy naszych nauczycieli - mówi burmistrz Dariusz Meresiński. - Budowa tej sali gimnastycznej to dla nas o wiele więcej niż tylko realizacja kolejnego projektu infrastrukturalnego. To inwestycja w przyszłość naszych dzieci, w ich zdrowie, rozwój fizyczny oraz emocjonalny. W dzisiejszych czasach, gdy młodzież spędza coraz więcej czasu przed ekranami, dostęp do nowoczesnych, bezpiecznych i przystosowanych do potrzeb młodych ludzi obiektów sportowych jest niezbędny. Chcemy, aby nasza młodzież rosła zdrowa, aktywna i uczyła się pracy zespołowej oraz zdrowej rywalizacji w najlepszych możliwych warunkach. Ponadto, nowa sala gimnastyczna stanie się miejscem, gdzie będzie można organizować nie tylko zajęcia wychowania fizycznego, ale również lokalne zawody sportowe, co znacząco wpłynie na integrację społeczności i promocję zdrowego stylu życia wśród mieszkańców naszej gminy. To również sposób na odkrywanie i wspieranie młodych talentów sportowych, które dzięki dostępowi do odpowiednich warunków będą mogły rozwijać swoje umiejętności i osiągać sukcesy na większą skalę – dodaje burmistrz.

            Podziękowania na jego ręce za realizację inwestycji złożyła Anna Dziedzic, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Szczecna, które prowadzi szkołę. Podziękowania złożono także dla radnego Czesława Skrybusia. Jak podkreślano, to jego wieloletnie zaangażowanie w lokalne problemy sprawiło, że zarówno szkoła, jak i miejscowość rozwijają się i zmieniają na lepsze. - Dziś spełniają się nasze marzenia. W końcu będziemy mieć piękny obiekt sportowy. Istotne jest także, że wraz z halą wybudowany zostanie łącznik, dzięki któremu będziemy mieć wreszcie przejście pomiędzy dwoma szkolnymi budynkami - podkreśla dyrektor szkoły w Szczecnie, Monika Janus. 

            O tym, jak bardzo brakowało tu sali gimnastycznej mówili też sami uczniowie. - Mamy bardzo małą salkę do ćwiczeń. Często zdarza się, że musimy być podzieleni na grupy, bo zwyczajnie nie mieścimy się tutaj całą klasą. Trudno jest tu także grać w piłkę, bo sufit jest niski, jak w zwykłej sali lekcyjnej. Bardzo cieszymy się, że będziemy mieć nowoczesną salę gimnastyczną, która w żaden sposób nie będzie nas już ograniczać – zgodnie podkreślali uczniowie. 

            - Sala gimnastyczna zostanie wyposażona w nowoczesne pomieszczenia pomocnicze, w tym szatnie, sanitariaty, magazyny sprzętu sportowego, a także systemy wentylacyjne z rekuperacją. Inwestycja obejmuje również rozbudowę ciągów pieszo-jezdnych wraz z budową miejsc parkingowych, w tym dwóch dla osób niepełnosprawnych. Choć budowa pełnowymiarowej sali w Szczecnie nie jest możliwa ze względu na ograniczenia terenowe, obiekt zaprojektowaliśmy tak, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i zapewnić uczniom optymalne warunki do zajęć wychowania fizycznego – zapewnia Anna Kosmala, kierownik Wydziału Administracji i Rozwoju Urzędu Miasta i Gminy w Daleszycach, która podczas podpisania umowy z wykonawcą inwestycji złożyła podziękowania na ręce pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Daleszycach za zaangażowanie w realizacje zadań na każdym ich etapie, począwszy od tworzenia wniosków o dofinansowanie. - Budowa tej sali to dowód na to, że nasza gmina potrafi efektywnie wykorzystywać środki zewnętrzne na poprawę jakości życia i dostępności do nowoczesnej infrastruktury sportowej – dodaje.

            Inwestycja ma zostać zakończona w połowie wakacji 2025 roku, co jest oczekiwane z niecierpliwością przez uczniów, rodziców, nauczycieli oraz całą społeczność Szczecna i okolic. Powstanie nowej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Szczecnie stanowi ważny krok w kierunku zwiększenia dostępności do infrastruktury sportowej i podniesienia poziomu cywilizacyjnego regionu.

Agnieszka Olech