logotypy twarde projekty

Zakończyliśmy termomodernizację Szkoły Podstawowej w Brzechowie. Remont trwał pół roku, na jesieni uczniowie już mogli cieszyć się kolorową elewacją swojej „podstawówki”, a w ostatnich tygodniach trwały prace wykończeniowe wewnątrz budynku. W efekcie szkoła stała się nowoczesna, komfortowa i przyjazna dla środowiska naturalnego.

W ramach inwestycji wymienione zostały okna i drzwi zewnętrzne budynku, ocieplone ściany zewnętrzne i strop. Modernizacji poddano instalację centralnego ogrzewania, stary piec został wymieniony na opalany ekologicznym paliwem pellet, do ogrzewania służy także pompa ciepła, cały system jest również wspomagany przez instalację fotowoltaiczną, która zasila szkołę w „zieloną” energię elektryczną.

- W budynku jest dużo nowoczesnych i korzystnych dla środowiska rozwiązań, takich jak panele fotowoltaiczne, nowy piec, docieplenie ścian i wymiana okien, co ogranicza ubytki ciepła i wpływa na niższą emisyjność dwutlenku węgla do atmosfery – podkreśla burmistrz Dariusz Meresiński. – Ten efekt ekologiczny jest podstawowym zadaniem projektu, ale zmniejszając zapotrzebowanie na energię i paliwa znajdujemy też oszczędności. Nie bez znaczenia jest też, że całkowicie zmienił się wygląd budynku, który wreszcie cieszy oko i może być powodem do dumy mieszkańców Brzechowa.

W gminie Daleszyce termomodernizacji poddanych zostało już w sumie jedenaście obiektów użyteczności publicznej, kolejnym będzie drugi budynek Szkoły Podstawowej w Szczecnie, gdzie trwają prace projektowe. Warto wspomnieć, że podobny projekt jest realizowany w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Daleszycach przy Placu Staszica, gdzie przebudowa i modernizacja jest już na etapie końcowym.

- Budynki, które sukcesywnie poddajemy termomodernizacji, nie tylko zmieniają się nie do poznania, ale przede wszystkim stają się komfortowe i bezpieczne dla użytkowników – mówi burmistrz. – Nasze szkoły wyróżniają się też kolorowymi elewacjami, dzięki którym stały się wizytówką gminy Daleszyce. Budynki są estetyczne i przyjazne najmłodszym, cieszą też mieszkańców, którzy widzą, jak za sprawą takich właśnie inwestycji ich miejscowości się rozwijają i zmieniają na lepsze.

Zadanie kosztowało niemal 1,9 mln zł, na jego realizację gmina pozyskała dofinansowanie ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego.