Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uzyskać dofinansowanie zwrot 23 proc. VAT-u za gaz w 2023 roku?
W ramach ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku gazu o zwrot 23 proc. VAT-u za gaz mogą wnioskować gospodarstwa domowe, w których:
- Podstawowe źródło ogrzewania w domu jest zasilane gazem. Refundacja nie przysługuje osobom, które mają w domu wyłącznie kuchenki gazowe czy wykorzystują to paliwo jedynie do podniesienia temperatury wody.
- Piec gazowy został zgłoszony lub wpisany do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków).
- Gospodarstwo domowego spełnia wymóg kryterium dochodowego – analogicznie jak w przypadku m.in. dodatku osłonowego.
Dla kogo zwrot VAT za gaz w 2023 roku?
Zgodnie z ustawą z dnia 15 grudnia 2022 r. o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, o zwrot podatku VAT za gaz mogą się ubiegać te gospodarstwa domowe, które używają gazu do celów grzewczych. Oznacza to, że gaz musi być wykorzystywany do ogrzewania domu lub mieszkania. Zwrotu podatku VAT nie otrzymają więc osoby wykorzystujące gaz tylko w kuchni do gotowania, jak również ci, którzy podgrzewają gazem wodę użytkową.
Wniosek o dodatek gazowy 2023. Kiedy i jak złożyć formularz dotyczący zwrotu VAT-u za gaz?
Zwrot 23 proc. VAT-u od ceny gazu obowiązuje przez cały rok, czyli od 1 stycznia do 31 grudnia 2023. O refundację można wnioskować po uzyskaniu i opłaceniu pierwszej faktury za gaz w tym roku.
Wniosek o dodatek gazowy w 2023 roku trzeba złożyć w urzędzie właściwym ze względu na nasze miejsce zamieszkania. Mamy na to 30 dni licząc od dnia otrzymania faktury od dostawcy gazu. Możemy to zrobić online korzystając m.in. z aplikacji mObywatel.
Do 29 lutego 2024 roku wnioski można składać w dowolnym terminie po otrzymaniu faktury VAT. Od 1 marca 2024 roku wniosek może obejmować jedynie fakturę VAT otrzymaną w terminie do 30 dni poprzedzających złożenie wniosku.
Zwrot 23 proc. stawki VAT za gaz ziemny w 2023 roku, a kryterium dochodowe. O tym warto pamiętać
Wg ustawy o zwrot 23 proc. podatku VAT można ubiegać się pod warunkiem spełnienie kluczowego wymogu, jakim jest kryterium dochodowe. O dodatek gazowy w 2023 roku mogą więc wnioskować najuboższe gospodarstwa domowe, którym trudno związać z koniec z końcem i brakuje im pieniędzy na podstawowe comiesięczne opłaty.
Refundacja kosztów poniesionych na podatek VAT w rachunkach, czyli dodatek gazowy w 2023 roku przysługuje przy średnim comiesięcznym dochodzie na osobę nieprzekraczającym:
• 2100 zł – w gospodarstwie jednoosobowym;
• 1500 zł – w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.
Sposób liczenia wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego uzależniony jest od terminu złożenia wniosku.
Jeżeli wniosek zostanie złożony w okresie:
• od 1 stycznia do 31 lipca danego roku - uwzględnia się dochód gospodarstwa domowego osiągnięty w przedostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek tj. za 2021 r.,
• od 1 sierpnia do 31 grudnia danego roku - uwzględnia się dochód gospodarstwa domowego osiągnięty w ostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek tj. za 2022 r
Jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku o zwrot VAT-u za gaz?
Do wniosku o dodatek gazowy będziemy musieli załączyć następujące dokumenty:
• kopię umowy podpisanej z dostawcą na zakup gazu,
• kopię faktury potwierdzającej jego zakup,
• dowód opłacenia faktury.